Hibiskus nedir? Hibiskus ile zayıflamak mümkün mü? Hibiskus çayının faydaları?

Güle olan benzerliği ile halk dilinde Mekke Gülü olarak da adlandırılan Hibiskus bitkisi bir çok hastalığa şifa olurken zayıflamaya da yardımcı oluyor. Hibiskus bitkisinin sağlığa faydalarını ve zayıflamaya olan etkisini sizler için araştırdık...

SAĞLIK .
hibiskus nedir? hibiskus ile zayıflamak mümkün mü? hibiskus çayının faydaları?

Hibuskus, genellikle sıcak kesimlerde yetişen güle benzeyen bir bitkidir. Güle benzerliği dolayısı ile adına Mekke çiçeği diyenlerde mevcut. Hibiskusun anavatanı, Orta ve Güney Amerika, Karayip adalarıdır. Ancak günümüzde hemen hemen her yerde yetiştirilmeye başlamıştır. 

Hibiskus bitkisi içeriğinde bulundurduğu yoğun magnezyum, malik asit, demir ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Rahatlatıcı özelliği ve bir çok hastalığa şifa olan özelliği sayesinde yüzlerce yıldır tercih edilen bir bitki haline gelmiştir. Hibikus bitkisi çay haline getirilerek tüketilen doğal bir antibiyoktiktir.

hibiskus

“Journal of Alternative and Complementary Medicine” adlı yayının Ağustos 2009 sayısında yayınlanan araştırmaya göre günde 1 ay boyunca günde 2 bardak hibiskus çayı içenlerin toplam kolesterol, LDL (kötü kolesterol) ve trigliserit düzeylerinde önemli azalmalar tespit edilmiş. Aynı kişilerde HDL (iyi kolesterol) seviyesinde yükselme belirlenmiş.

HİBİSKUS ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

* Kan damarlarını güçlendirir.

* Yüksek kolesterolü düşürür.

* Yüksek kan basıncını düzene sokar.

* Vücudu aşırı yağlanmaya karşı temizler.

* Bağırsakları temizler.

* Karaciğeri korur.

* Diyabet hastalığı ile savaşır.

* Sindirim sistemini güçlendirir.

hibiskus

* Bağırsak parazitlerinden kurtarır.

* Yüksek tansiyonu düşürür.

* Kalbe iyi gelir.

* Gut hastalığı tedavisinde kullanılır.

* Bağışıklık sistemini güçlendirir.

* Böbrek taşlarını ve tuzlarını eritir.

* Adet döneminde oluşan krampları önler.

* Depresyonu yatıştırmada etkilidir.

* Ölü hücreleri yeniler.

* İltihaplanmaya karşıtı ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

* Soğuk algınlığına iyi gelir.

* Grip ve öksürükte nefes açıcı özelliği vardır.

* Cilt tonunu eşitler. 

* C vitamini açısından oldukça zengindir.

* Kanser hastalığına karşı direnç göstermektedir.

* Kilo vermeye yardımcı özelliği vardır.

hibiskus

HİBİSKUS ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Hibiskus çayı, kurutulmuş hibiskus çiçeğinden elde edilen yapımı oldukça kolay bir içecektir.

2 çay kaşığı kuru hibiskus çayı bir bardak su içerisinde 3-5 dakika kaynayarak demlenir. Çayın rengi açık kırmızı olacaktır. Daha sonra süzerek sıcak veya soğuk içilir. Dilerseniz tatlandırmak için içerisine bal ekleyebilirsiniz. Daha lezzetli bir tat almak için çay içerisine tarçın ve limon da ilave edebilirsiniz.

hibiskus

HİBİSKUS ÇAYI ZAYIFLATIR MI?

Hibiskus çayı yüksek oranda demir mineralini içerir. Demir minerali sayesinde vücuttaki demir eksikliği ve kansızlık giderilebilir. Kansızlık ve demir eksikliği yaşayan kişiler kilo vermekte zorlanırlar. Hibiskus çayı sayesinde vücuttaki demir eksikliği giderilir ve kilo vermek kolaylaşır. Aynı zamanda içeriğindeki C vitamini sayesinde vücutta yağ yakımını hızlandırarak da zayıflamaya yardım eder.

Sindirimi kolaylaştırmasıyla da vücuttaki ödemi atar, şişkinlik gidericidir. Vücuttaki ödem ve şişkinliğin atılmasıyla da zayıflamak mümkündür.

hibiskus

HİBİSKUS ÇAYININ ZARARLARI NELERDİR?

Hamile olan kadınlar hamilelik boyunca hibiskus çayı tüketmekten kaçınmalıdır; hibiskus çayı vücuttaki östrojen seviyesini düşürmektedir, bazı durumlarda düşüğe de neden olabilmektedir.

Hibiskus çayı yüksek kan basıncını düşürmektedir; bu nedenle düşük kan basıncına sahip olan kişiler bu çayı tüketmekten kaçınmalıdır. Ayrıca hipotansiyon sorunu olan kişiler de bu çayı tüketmemelidir.

Halüsinasyon gibi bazı hayali şeyler görüyorsanız veya başınız dönüyorsa hibiskus çayını tüketmeyi durdurmalısınız. Bazı durumlarda halüsinasyonlara neden olabilmektedir; sağlığınız içinde sakıncalı olabilir bu nedenle tüketimi durumunda çok dikkatli olmalısınız.

Bitkilerden hazırlanan çaylar bazı insanlarda alerjik reaksiyonların gözlemlenmesine neden olabilmektedir. Eğer çayı tükettikten sonra deride döküntü ya da ani kaşıntı hissederseniz hemen hibiskus çayını içmeyi durdurun ve bir doktora danışın.

Hibiskus çayı kaslarda ve vücutta gevşemeyi sağladığı için bazı kişilerde sersemleme ve tembellik gibi semptomların gözlemlenmesine neden olabilir. Eğer böyle hissediyorsanız hibiskus çayını tüketmekten kaçının.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hibiskus nedir? Hibiskus ile zayıflamak mümkün mü? Hibiskus çayının faydaları?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.