Burun estetiği için uygun adaylar kimlerdir?

Ameliyata engel sağlık problemi olmayan, Burunda şekil bozukluğu olan ve burundaki şekil bozukluğu nedeniyle psikolojik olarak bu durumdan olumsuz yönde etkilenen, beklentisi gerçekçi olan 18 yaş ve üzeri herkes burun estetiği operasyonu için adaydır.

SAĞLIK .
burun estetiği için uygun adaylar kimlerdir?

Burun estetiği operasyonu biz plastik cerrahların ülkemizde en sık yaptığımız estetik operasyondur. Çünkü burun yüzümüzün tam orta yerinde ve muhataplarımıza en yakın organımızdır ve kişiliğimizin karakterimizin en önemli belirleyicilerindendir.

Dikkat edin, karikatürler çizilirken burun ön plana çekilir ince kusurlar abartılır vs. Karadeniz den bahsedilirken Temelden Dursun dan bahsedilirken burun hemen ön plana çıkartılır. Burnu düzgün çizilmiş bir karikatür yok gibidir.

Her neyse;

Soru: Burun estetiği kimlere yapılmalıdır?

Cevap: Ameliyata engel sağlık problemi olmayan, Burunda şekil bozukluğu olan ve burundaki şekil bozukluğu nedeniyle psikolojik olarak bu durumdan olumsuz yönde etkilenen, beklentisi gerçekçi olan 18 yaş ve üzeri herkes burun estetiği operasyonu için adaydır. Bunlara burun estetiği operasyonu yapılmalıdır. Bunlar yapılmazsa mutsuz olarak hayatlarını sürdüreceklerdir.

Burundan şekil bozukluğu denildiğinde şunlar anlaşılmalıdır; Büyük burun, Küçük burun, Eğri burun, uzun burun, Kısa burun. İnce burun, kalın burun…. Ve de bunların kombinasyonları.

Evet bu durumlardan biri ya da birkaçı burnumuzda var ve bu durumda bizi mutsuz ediyorsa ve bu mutsuzlukta bizim günlük hayatımızı, evlilik hayatımız, sosyal hayatımızı yada iş hayatımızı olumsuz etkiliyorsa, bu demektir ki bizim burun estetiği operasyonuna ihtiyacımız var.

Fakat tek başına bunların olması da burun estetiği için yeterli olmaz. İlaveten ruhsal açıdan normal ve beklenti açısından gerçekçi olmalıyız.

Bütün bunlar tamam ise yani burunda problem var ruhsal olarak uygun ve beklenti olarak gerçekçi isek burun estetiği operasyonu olmamızın önünde engel yok demektir. Bundan sonraki aşama bu operasyonu yaptıracağımız bir Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı bulmaktır.

Soru: Burun estetiği operasyonu kimlere yapılmamalıdır?


Ameliyata engel sağlık problemi olanlar mesela genel anestezi ve ameliyat sırasında yüksek hayati risk taşıyan sağlık problemleri olanlar.

Ruhsal yönden probleme sahip olanlar örneğin akıl hastaları, Psikiyatri doktorlarının muayene sonrasında operasyona izin vermediği kimseler.

Beklentisi gerçekçi olmayanlar; mesela burun ameliyatı olacağım ve hayatım değişecek, işim sosyal hayatım ve evlilik hayatım süper olacak beklentisi içinde olanlar. Bir burun ameliyatı olacağım Dünyanın en yakışıklı erkeği yada en güzel kadını olacağım tarzı beklentiler uçuk beklentilerdir.

Uçuk beklentileri olan kimseler diğer tüm şartlar yerinde olsa bile ameliyat edilmemelidir.

Yine 18 yaş altı grup için mümkün olduğunca burun estetiği yapılmamalı ve fiziksel gelişmenin tamamlandığı bu yaş dönemi beklenmelidir. 16 ya da 17 yaşında olmasına rağmen burun estetiği operasyonunu şiddetle isteyen kimselerde çok özel koşullarda burun estetiği yapılabilir. Örneğin 16 yaşında genç bir kız burundaki yamukluktan dolayı ciddi etkilenim içinde ise, okula gitmek istemiyorum çok utanıyorum kendimi iyi hissetmiyorum 18 yaşa kadar bekleyemem diyorsa ve fiziksel gelişimi de çok geri değilse aile ve çocukla detaylı değerlendirme sonrası bu yaşta da olabilir. Ama tekrar ifade edelim ki ideal yaş 18 üzeridir.

Yine bir başka durum burun estetiği operasyonunu birey kendisi için istemeli ve başkası için yaptırmamalıdır. Yani doktor normalde ben burnumu seviyorum fakat eşim arkadaşım patronum herkimse o burnumun şu şekilde olmasını istiyor o nedenle ameliyat olmak istiyorum diyorsa bu kimsenin burun estetiği operasyonu yapılmamalıdır. Çünkü bu gerçekçi bir istek değildir.
İnsan bu operasyonu kendisi için talep etmeli ve yaptırmalıdır.  
 
Burun estetiği operasyonu konusunda biz Estetik Plastik Cerrahi doktorlarına önemli bir sorumluluk düşmektedir. Biz estetik burun ameliyatı için bize müracaat eden herkesi ameliyat etmek zorunda yada durumunda değiliz. Gerektiğinde reddetmeliyiz. Hayır sizin ameliyata ihtiyacınız yok diyebilmeliyiz. Aksi takdirde hem Sağlık hem Etik ve ahlaki hem hukuki hem de insani açıdan hatalar yapmış oluruz. Bu hatalarında faturasını bir şekilde ama maddi ama vicdani ödemek durumunda kalırız.

Kısaca burun estetiği operasyonu gerektiği zaman ve şartlar uygun olduğunda mutlaka yapılmalı aksi takdirde ise kesinlikle yapılmamalıdır.
 
Doç. Dr. Hayati Akbaş
Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
FBM Estetik Tıp Merkezi

Kaynak: http://www.fbm.com.tr

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Burun estetiği için uygun adaylar kimlerdir?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.