Saç ekimi kellik için tek ve kesin çözümdür

Op. Dr. Bülent Cihantimur, "Doğru yerde doğru kişiler tarafından yapılan saç ekimi kellik için kesin çözümdür" dedi.

SAĞLIK .
saç ekimi kellik için tek ve kesin çözümdür

Gizem Gül'ün röportajı

Özellikle erkeklerin muzdarip olduğu saç dökülmesi ya da kellik dünyada ve ülkemizde çok sayıda kişiyi ilgilendiren bir sorun. Kellik sorununa çözüm arayışları da tarihten bu yana devam etmekte. Biz de kelliğe kesin çözüm olarak görülen saç ekimi konusunu bütün detaylarıyla Estetik International Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur ile konuştuk.

Öncelikle saçlarımız neden dökülür? Saçların dökülmesinde genetik faktör ne kadar etkili?

Günde 100 kadar saç telinin dökülmesi normaldir, eğer aşırı miktarda saç kaybı ve saçlarda gözle görülen incelme oluşursa, doktora başvurulması gerekir. Saç dökülmesini durdurmanın en etkili yolu, saçta meydana gelen değişiklikleri erken fark ederek tedaviye başlanmasıdır.

Ancak, saç dökülmesinin nedeni bulunmadan doğru bir tedavi şekli uygulanamaz. Sağlıklı bir insanda saçların yaklaşık yüzde 90'ı sürekli uzama halindedir. Bu büyüme evresi 2-6 yıl kadar sürebilir. Geriye kalan yüzde 10'luk kısım ise, 2-3 ay kadar süren dinlenme evresinde bekler. Bu dinlenme evresi sonucunda saçlar dökülür, dökülen saç köklerinden yeni saçlar büyümeye başlar ve döngü bu şekilde devam eder. Saç dökülmelerinin çoğu da işte bu normal saç büyüme döngüsünden kaynaklanır. Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi ise normal sınırlar içerisinde kabul edilir. Saç dökülmesinin nedenlerini bilmek hem bilinçli davranarak baştan bazı tedbirler almanızı sağlayacak, hem de bir sorun yaşadığınızda doğru tedavi şekli konusunda sizi yönlendirecektir. İşte sizi bu önemli sorundan kurtaracak saç dökülmesinin başlıca nedenleri; genetik faktör (erkek tipi dökülme), eksik protein içerikli beslenme, tiroid hastalıkları, demir eksikliği, mantar hastalıkları, demir eksikliğidir.

Saç ekimi bildiğimiz kadarıyla fut ve fue olmak üzere iki yöntem kullanılıyor. Bu yöntemlerin birbirinden farkları nedir? Sizce saç ektirmek isteyenler hangi yönteme göre saç ektirmeli?

Saç ekiminde FUT ve FUE adi verilen iki tip teknik kullanılıyor. FUT (folikiler ünite transplantasyonu) ensedeki sağlıklı köklerin bulunduğu alandan, cerrahi yöntemle bir deri parçası şerit halinde alınarak önce tek tek eklere ayrılır. FUE (folikiler ünite ekstraksiyonu) verici alanda iz bırakmadan, bu bölgenin en verimli şekilde kullanılmasına olanak tanıyan, tek tek kök toplama prensibine dayanır. Genellikle tercih edilen FUE tekniktir. Mikrocerrahi tekniklerle hem kökleri alırken hem de kökleri ekerken çok ince iğneler kullanılır. İyileşme-normal yaşama dönüş ağrısız ve hızlı bir şekilde olur. Saç ekiminin hastane bünyesinde yapılma zorunluluğu vardır. Amaç, hastanenin teknik donanım olarak işlemin başarısına bir artı katması değil yetkili olmayan kişi ve kurumların herhangi bir ortamda saç ekimi yapmalarının önüne geçmektir.

Saç ekimi ne kadar zaman alan bir süreç? Bu sürecin aşamalarını özetleyebilir misiniz?

Saç ekimi yaklaşık 7-8 saat sürer. Önce hastaya damar yolu açılır ve damar yolundan gerekli olan ilaçlar yapılır. Sonrasında hastanın ekim yapılacak kısmına çizim yapılır. Hasta sakinleştirilerek lokal anestezi eşliğinde saç alma işlemine başlanır. Alınan saçlar tekli ve çoklu kökler halinde dizilir. Gereken saç kök alımı tamamlandıktan sonra saç yönlerine doğru kanal açılır ve saç kökleri dikkatli bir şekilde kanallara yerleştirilir. Son aşama olarak pansuman yapılır ve 2 gün sonra kontrole çağırılır. Saçın nasıl yıkanacağı hastaya gösterilir ve hasta 10 gün boyunca saçlarını gösterildiği gibi yıkar. Ekilen saçlar 1 ay sonra dökülmeye başlar ve 3 ay sonra tekrar çıkar. 6. ay ile 1 yıl arasında ekilen bütün saçlar çıkmış olur. Tam sonucu görmek için 1 yıl beklemek gerekir. Ekimden 1 ay sonra hastalara mezoterapi yapıyoruz. Saç mezoterapisi saçların güçlenmesi büyümesi ve yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi için gerekli olan vitamin, mineral, çinko, demir ve kan dolaşımını düzenleyen ilaçların karıştırılarak özel bir formülle mikroiğneleme yöntemiyle direk saç köklerine enjekte edilmesidir. Saç mezoterapisi saçları beslemenin ve dökülmesini engellemenin en iyi yöntemidir.

Saç ektirmek isteyen herkes saç ektirme uygulamasından faydalanabilir mi? Bunun için yaş sınırlaması ya da kişinin uyması gereken şartlar var mı?

Saç ekimi yaptıracak kişinin 18 yaşının üstünde olması gerekir. Kalp, karaciğer, tansiyon, şeker, hepatit c, hemofili gibi hastalığı olanların saç ekimi yaptırması sakıncalıdır.

Saç ekiminin yanı sıra kirpik ve kaş ekimi ya da sakal ve bıyık ekimi de yapıyor musunuz? Bu uygulamalar saç ekiminden ne kadar farklı?

Kaş ve sakal ekimini de uygun olan hastalara uyguluyoruz. Kaş, sakal ve bıyık ekimi yine ensenin üst tarafından alınan saç köklerinin alınıp gerekli bölgeye ekilmesiyle gerçekleştirilir. Kaşlara ekilen kökler saç gibi uzar bu yüzden uzadıkça kısaltılması gerekir.

Saç ekimi uygulaması sırasında kişi acı hissediyor mu?

Saç ekimi genellikle hasta isteğine bağlı olarak sedasyon (damardan bir takım ilaçların verilerek hastanın sakinleştirilmesi) altında lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilir. Hasta eğer sakinse sedasyona gerek yoktur. Saç ekimi sırasında hasta herhangi bir acı, ağrı hissetmez fakat basınç ve çekme kuvvetlerini hissedebilir.

“Saç ekimi kellik için kesin çözümdür” diyebilir miyiz?

Saç ekimi kellik için tek ve kesin çözümdür. Tabi saç ekiminin uygulanması için arkadan alınacak saçların sağlıklı ve yeterli olması gerekir.

Saç ekimi konusunda mevsim önemli bir faktör mü?

Hangi mevsimde olduğunuz saç ekimi için bir önemi yoktur,  bu işlemi yapmak için her zaman dilimi uygundur.

Saç ekimini kimlere yaptırmalı?

Saç ekimi mutlaka ameliyathanesi olan cerrahi tıp merkezinde ve konusunda uzman estetik cerrahlar ve bu konuda eğitim almış hemşireler tarafından yapılmalıdır.

Saç ekiminin maliyeti ne kadar? Saç ektirmek isteyenler bu iş için ne kadar bütçe ayırmalı? Ya da kişiye özel bir maliyet mi söz konusu?

Saç ekimi kişiye özeldir. Her aşama kişiye göre planlanır. Ancak ortalama bir rakam vermek gerekirse saç ekiminin maliyeti yaklaşık olarak ortalama 3000-6000 TL arasında değişir.

Son olarak saç ekimi yaptırmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Saçlarıyla ilgili problemleri olanlara mutlaka cerrahi tıp merkezlerinde bir doktora gitmelerini öneririm. Saçlarınızı önemseyin ve erken önlemler alın. Ancak önlem almak için geç de kalsanız çözümsüz değilsiniz. Doğru yerde doğru kişiler tarafından yapılan saç ekimi kellik için kesin çözümdür. Unutmayın saçlarımız kimliğimizdir.

On5yirmi5

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Saç ekimi kellik için tek ve kesin çözümdür
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.