​Sanal gerçeklik teknolojisiyle kanser hücresinin modeli geliştirildi

Kanser hastalığını keşfetmeye yönelik yeni bir yöntem üzerinde çalışan İngiliz bilim adamları, sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak üç boyutlu bir kanser modeli geliştirdiler.

SAĞLIK .
​sanal gerçeklik teknolojisiyle kanser hücresinin modeli geliştirildi

Uluslararası bir araştırma çerçevesinde geliştirilen yöntemde, hastadan alınan tümör örnekteki her bir hücrenin haritası çıkarılarak ayrıntılı bir şekilde, tüm açılardan incelenebiliyor. Araştırmacılar, bu yöntemin kanseri daha anlaşılabilir bir hale getireceğini ve yeni tedavi araştırmalarına yardımcı olacağını söylüyor.

Cambridge Kanser Araştırma Enstitüsü (CRUK) araştırmacıları, çapı 1 milimetre olan ve içerisinde 100 bin kanser hücresi bulunan bir meme kanseri doku örneğini alarak araştırmaya başladılar. İnce doku şeritlerini kestiler, taradılar ve daha sonra moleküler bileşimlerini ve DNA özelliklerini gösteren 3 boyutlu bir sanal gerçeklik modeli çıkardılar.

Tümörün 3 boyutlu modeli, bu teknoloji için kullanılan laboratuarda tetkik edilebiliyor. CRUK yöneticisi Profesör Greg Hannon, BBC’ye verdiği demeçte, “Daha önce hiç kimse tümörün coğrafyasını bu kadar ayrıntılı incelememişti. Sanal gerçeklik modeli kansere yeni bir bakış açısı getirdi” ifadelerini kullandı. Sanal laboratuarda kanser hücresi, çok renkli baloncuklardan oluşan bir kütle olarak görülüyor.

Her ne kadar tümör içeren doku örneğinin boyutu çok küçük olsa da tümörü ayrıntılı olarak inceleyebilmek için sanal laboratuarda birkaç metreyi aşacak boyutta büyütülebiliyor.

Bilim adamları görüntüleme cihazları kullanarak, tümörün içine girebilmiş ve anne sütü kanallarının duvarlarındaki kanserli hücrelere erişebilmişlerdi.

Şarkul Avsat

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ​Sanal gerçeklik teknolojisiyle kanser hücresinin modeli geliştirildi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.