'B1 vitamini bile verilmiyor' iddialarına açıklama

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce, bazı basın yayın organlarında 'B1 vitamini bile verilmiyor' başlığıyla yayınlanan haberlerle ilgili açıklama yapıldı.

SAĞLIK .
b1 vitamini bile verilmiyor iddialarına açıklama

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce, bazı basın yayın organlarında 'B1 vitamini bile verilmiyor' başlığıyla yayınlanan haberlerle ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Türkiye'de ceza infaz kurumlarında ilk defa açlık grevi yapılmadığı belirtilen açıklamada, bu tür eylemlere ilişkin alınan, alınması gereken sağlık tedbirleri ile diğer konulara ilişkin tedbir ve uygulama standartlarının bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, ceza infaz kurumlarının da bu standartlara uygun olarak süreci idare ve kontrol ettiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

'Bu kapsamda 24 Mayıs'ta tutuklu S.Ö'nün Sincan 1 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna, tutuklu N.G.'nin ise Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna kabullerinden sonra kurum hekimince ilk muayeneleri yapılmıştır.

Tutuklu S.Ö. ve N.G, açlık grevinde oldukları için kendilerine verilen yiyecek ve içecekleri kabul etmediklerini beyan etmiş, tutuklu N.G.'nin yanında getirdiği B1 vitamini ilk anda kendisine teslim edilmiş, bitmesi nedeniyle N.G.'ye B1 vitaminini de ihtiva eden komplex Benexol B12 vitamini reçete edilmiştir. Tutuklu S.Ö.'ye ise kurum hekimince Benexol B12 reçete edilmiştir.'

Kurum hekimince reçete olarak yazılmayan, hükümlü ve tutuklu için tıbbi gerekliliği kontrol edilemeyen ve içeriği bilinmeyen ilaç ve vitaminlerin kurumlara alınmadığı bilgisi paylaşılan açıklamada, daha önce bu tür eylemler yapan tüm hükümlü ve tutuklularda olduğu gibi, adı geçen tutuklularla ilgili de her türlü sağlık önleminin titizlikle alındığı ve takibinin yapıldığı belirtildi. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'B1 vitamini bile verilmiyor' iddialarına açıklama
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.