Yaz gribi en çok bebekleri vuruyor

Yaz aylarının gelmesi ve havaların ısınmasıyla nezle ve grip hastalığına kapılanların sayısında ciddi bir düşüş olsa da hastalıklara karşı savunmasız olan bebeklerin ilkbaharda ve yazın gripten daha çok etkilendikleri belirtildi.

SAĞLIK .
yaz gribi en çok bebekleri vuruyor

Havaların ısınmasıyla daha çok kışın görülen grip, nezle gibi hastalıkların görülme sıklığının azaldığını ancak tamamen geride bırakılmadığı ifade ediliyor.

NTV'de yer alan habere göre burun, boğaz ve soluk borusunda meydana gelen viral enfeksiyonların nezle, yani soğuk algınlığı olduğunu belirten Avrasya Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, “Çok sık görülen nezle, halk arasında soğuk almak ve üşütmekle ilişkilendirilse de hastalığın asıl sebebi, kış ve mevsim geçişlerindeki virüslerdir. Bu sebeple ebeveynler bebeklerini nezleden korumak için kat kat giydirmek yerine, virüslerin yoğun olabileceği ortamlardan uzak tutulmalıdır” dedi. 

BEBEĞİNİZDE BU BELİRTİLER VARSA NEZLEDEN ŞÜPHELENİN!

- Burun akıntısı.
- Emmede azalma.
- Burun tıkanıklığı.
- Hafif ateş.
- Hapşırma.
- Kuru öksürük.
- İştahsızlık.
- Huzursuzluk.

NEZLE TEDAVİSİNDE BURUN TIKANIKLIĞINA DİKKAT!

Nezlede en büyük problemin burun akıntısı sebebiyle burunda biriken mukozanın atılamaması ve bu durumun nefes alamama problemlerine dönüşmesi olduğunu dile getiren Doktor Ersin Sarı, “Çünkü bebekler yetişkinler gibi burunlarını temizleme refleksine sahip değildir. Haliyle bu temizliğin ebeveynler tarafından yapılması gerekir. Eğer bebeğiniz burun tıkanıklığı sebebi yaşıyorsa bir burun aspiratörüyle burnu temizlemeniz gerekir. Eğer bebeğinizin burnundaki salgı çok yoğunsa doktorun verdiği burun damlaları kullanılabilir. Ayrıca çıkan ateşini düşürmek için ılık bir banyo yaptırılmalı ve bebek ince giydirilmelidir. Bebek, çok huzursuz ve ateşi 38°C’ın üzerindeyse ateş düşürücü ilaç verilebilir. 2 aydan küçük bebeklerde ateş, önemli bir rahatsızlığın belirtisi olabileceğinden ateş düşürücü vermekten kaçınılmalı, mutlaka uzman bir doktora götürülmelidir” diye konuştu.

BEBEKLERDE GRİP, NEZLEDEN DAHA AĞIR!

Gribin, üst solunum yollarını etkileyen viral bir hastalık olduğunu ve çoğu zaman nezle ile karıştırıldığını, grip belirtilerini;
- Aşırı yorgunluk.
- Kuru öksürük.
- Boğaz ağrısı.
- İshal.
- Mide bulantısı.
- Yüksek ateş (38 derece ve üstü).
- Kas ağrıları olduğunu söyledi ve bebeklerde grip tedavisi hakkında şunları söyledi:

BEBEKLERDE GRİP TEDAVİSİ NASIL OLMALI?

“Anne sütü içen bebeklerin şanslı olduğu bir konu da griple olan savaşında ortaya çıkıyor çünkü anne sütü, hastalıklara karşı antikor üreterek bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu da gribin çok daha hafif geçmesini sağlar. Bu sebeple anneler, bebeklerini daha sık emzirmeli. Gripte sıvı alımı çok önemlidir. Özellikle de burun akıntısı ve öksürük varsa bebeğe bol bol sıvı takviyesi yapılmalıdır. Bunun dışında burun tıkanıklığı ve kuru öksürük problemi yaşayan bebekler için buhar makinesi iyi bir tercih oluşturacaktır. Yine burun tıkanıklığını önlemek için burun damlalarından yararlanılabilir. Grip dönemlerinde bebek, ne çok kalın ne de çok ince giydirilmelidir. Haliyle bebeğin aşırı üşümesi kadar aşırı terlemesi de tehlikeli olacaktır. Tüm bunların dışında eğer bebeğin durumu daha ileri boyutlara ulaşmışsa, nefes almada zorluk çekiyor ve sürekli titriyorsa, rengi solgun ve ateşi yüksekse mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.”

 

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yaz gribi en çok bebekleri vuruyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.