Diyabet riski büyüyor

Halk arasında ‘şeker hastalığı’ olarak bilinen diyabet, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye için de ciddi bir tehdit oluşturuyor. Son verilere göre 8 milyona yakın olan Türkiye’deki diyabet hastası sayısının 2035 yılında 11,8 milyona ulaşabileceğine dikkat çekiliyor.

SAĞLIK .
diyabet riski büyüyor

Araştırmalara göre obezite, iş stresi, uyku düzensizlikleri, uzun çalışma süreleri ve depresif semptomlar diyabeti artırıyor. Diyabet dünyada olduğu gibi Türkiye’de de halk sağlığı tehdit ediyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre, 2040 yılında dünyada 10 yetişkinden 1’inin diyabet hastası olma riski taşıyor. Federasyonun öngörüsüne göre, 2040 yılında 642 milyon diyabet hastası olması bekleniyor. Türkiye’deki diyabetli sayısının ise 2035 yılında 11,8 milyona ulaşması öngörülüyor.

TTB Halk Sağlığı Kolu Başkanı Nilay Etiler, diyabetin halk sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi: “Hava kirliliğinden strese, obeziteden sağlıksız yaşam koşullarına, beslenme alışkanlığından egzersiz yapmamaya kadar birçok faktör diyabeti tetikliyor. Son 15-20 yıl içerisinde diyabetli çocuk sayısında da artış oldu. Halk sağlığını tehdit eden diyabete neden olan sorunlar bir bütün olarak ele alınmalıdır ve topyekûn bir mücadele başlatılmalıdır. Yaşanan problemler için bugünden bir yol haritası belirlenmezse vaka sayısı her geçen yıl artar.”

 

 

Kaynak: Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Diyabet riski büyüyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.