‘Depresyon, beyin yaşlanmasını hızlandırabilir’

Yale Üniversitesi bilim insanları, depresyonun bilişsel işlevlerdeki bozulmayı ve beyin yaşlanmasını önemli ölçüde hızlandırabileceğini ortaya çıkardı. Depresyonun ayrıca Alzheimer’in gelişimine yardımcı olduğu tespit edildi.

SAĞLIK .
‘depresyon, beyin yaşlanmasını hızlandırabilir’

MedicalXpress'in haberinde göre, beyin taraması yöntemine başvuran bilim insanları hastalara, kontrast olarak kullanılan radyoaktif bir madde enjekte etti. Pozitron emisyon tomografi sırasında bu maddenin yaydığı gama ışınları detektörler tarafından kaydediliyor.

Depresyonlu hastalarda nöronlar arasındaki temas yoğunluğunun, aynı yaştaki diğer insanlara göre daha düşük olduğu ortaya çıktı. Depresyon belirtilerinin sayısı arttıkça nöronlar arasındaki temasların daha da kötüleştiğini gözlemleyen uzmanlar, depresyonun merkezi sinir sisteminin yaşlanmasını önemli ölçüde hızlandırabileceği sonucuna vardı.

Daha önce uzmanlar, depresyonu önlemek için ceviz tüketmeyi tavsiye etmişti. Günde en az 24 gram ceviz yine insanlarda, hiç ceviz tüketmeyen veya çok az miktarda tüketenlere göre depresyona rastlama oranının yüzde 26 daha az olduğu tespit edilmişti.

 

 

 

Kaynak: Sputnik

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ‘Depresyon, beyin yaşlanmasını hızlandırabilir’
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.