Cüzzam azaldı ama tamamen bitmedi

Geçtiğimiz hafta tüm dünyada etkinliklerle dikkat çekilen cüzzam hastalığı, Türkiye’deki vaka sayısı çok azalsa da dünya genelinde tehdit olmayı sürdürüyor

SAĞLIK .
cüzzam azaldı ama tamamen bitmedi

Cüzzamla Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Dünya Lepra Günü nedeniyle Ataköy İspirtohane’deki etkinlikte konuştu.

 

Yüksel bu yılki konu başlığının “Ayrımcılık, damgalama ve önyargıları ortadan kaldırma” olarak belirlendiğini söyledi. Yüksel, Prof. Dr. Türkan Saylan’ın çabalarıyla, lepranın ülkemiz için önemli bir sağlık sorunu olmaktan çıktığını belirterek, şöyle dedi: “Ülkemizde Lepradan etkilenmiş bin 500 kişi bulunuyor. Saylan ve arkadaşlarının yıllarca süren çabaları ile ülkemizde lepra hastalığına karşı ayrımcılık, ön yargı ve damgalama azaldı hatta kalmadı bile diyebiliriz. Ne yazık ki dünya bugün hala bu konuyu konuşuyor.”

Ülkemizde Lepra’dan etkilenmiş bin 500 kişi bulunduğunu hatırlatan Yüksel, “Çoğu yaşlı ve uzun yıllar önce geçirdikleri hastalığın sonucu olarak, göz, el ve ayaklarda engellere sahipler. Bu açıdan da, hem tıbbi hem de sosyal açıdan uzman bir hastanede takip edilmeliler” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Cüzzam azaldı ama tamamen bitmedi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.