MS hastalığı nedir? Kimler bu hastalığa yakalanıyor?

Son günlerde özellikle sağlıkla ilgili en çok konuşulan konulardan biri olan MS hastalığı nedir? Kimlerde daha çok görülür ve tedavisi nasıl yapılır?

SAĞLIK .
ms hastalığı nedir? kimler bu hastalığa yakalanıyor?

Kronik bir hastalık olan MS hastalığı en basit deyimiyle beyin ve omur ilik bölgelerindeki alerjidir. Kişinin kendi dokularına karşı bağışıklı sistemi yanlış bir alerjik reaksiyon vermesi ve bölgede iltihaplı hücreler oluşma sürecinden sonra sinir sisteminin bu bozulmalarla etkilenmesi MS hastalığına neden oluyor.

MS HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Genç yaştaki insanlarda yani genellikle 20 ile 40 yaş arasında görülen MS hastalığı kadınlarda daha çok görülüyor. Bu oran iki kadına bir erkek olarak gözükmektedir.

MS HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Birçok göze ait hastalıkta görülse de görüntülerin üst üste oturması, çift görme, bulanık görme ve görüntülerin kayması gibi işaretler MS hastalığı belirtisi olabilir.  Bu belirtiler olan bir kişi öncelikle göz hekimine başvurmalı daha sonra ms hastalığı için araştırmaya girmelidir. El becerisinde kayıp, güçsüzlük ve uyuşma da MS hastalığı belirtisi olabilir Diğer bir MS hastalığı belirtisi ise düzgün yürüyememe ve dengesizlik.

Bu belirtiler bir çok hastalıkta görülebilir burada ayırt edici nokta bu belirtiler MS hastalarında ara ara görülür devamlılık gözlemlenmez.

MS HASTALARI NE YAPMALIRIDR?

MS hastalığının sadece ataklarını önleyici tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu hastalığı tamamen yok edecek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastaların bilmesi gereken bu hastalığın kendileriyle birlikte ömür boyu devam edeceğİni kabul etmesi ve bu yönde hareket etmesidir. Tamamı ile yok edilemeyen bu hastalık alınan bazı önlemlerle ilerlemesi yavaşlatılabilir.

Uzman hekimler MS hastalığını tedavi yöntemlerini atak tedavisi ve koruyucu tedavi olarak ikiye ayırıyor. Bu tedavilerdeki amaç geçirilen atakların kısa sürede düzelmesini sağlamaktır

 

 

 

Kaynak: Milli Gazete

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git MS hastalığı nedir? Kimler bu hastalığa yakalanıyor?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.