Kış aylarıyla birlikte yaygınlaşan gribi atlatmanın yolları

Kış aylarıyla birlikte aniden gelen ateş bir yandan, ağrıyan kol ve bacaklar diğer yandan. Bir de üstüne boğaz ağrısı eklenmişse, geçmiş olsun, grip tüm sevimsizliğiyle kapınızı çalmış demektir. Gribi atlatmanın yollarını sizin için derledik

SAĞLIK .
kış aylarıyla birlikte yaygınlaşan gribi atlatmanın yolları

Hastalığınızın ne olduğunu belirlemekle başlayın

 

Hastalığınız grip olmayabilir, belki de soğuk algınlığına yakalanmışsınızdır. Benzer belirtiler gösterseler de grip; şiddetli kas, eklem ve baş ağrısı yapmasıyla ve yüksek ateşle kendini belli ederken soğuk algınlığında ateş görülmez. Hapşırık, burun akıntısı ve halsizlik daha ön plandadır. Kuru olmayan öksürükler de gribin bir diğer ayırt edici belirtisi ve virüs dolu su damlacıklarının dağılmasına olanak tanıdığı için aynı zamanda önemli bir sebebi.

Kış aylarıyla birlikte aniden gelen ateş bir yandan, ağrıyan kol ve bacaklar diğer yandan. Bir de üstüne boğaz ağrısı eklenmişse, geçmiş olsun, grip tüm sevimsizliğiyle kapınızı çalmış demektir. Gribi atlatmanın yollarını sizin için derledik

İş işten geçmeden önce önlem alın

 

Gribi önlemek onu geçirmeye çalışmaktan çok daha kolay. C vitamini alarak, düzenli uyuyup dengeli beslenerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

 

Doktorunuza başvurun

 

Doktora gitmeye vakit bulamıyor olabilirsiniz, kim bekleyecek sırada da diyebilirsiniz. Bu madde hem hastalık öncesi hem de hastalık sonrası için çok önemli çünkü eğer risk altındaysanız hastalığa yakalanmadan önce aşı yaptırmak doğru bir tercih olabilir. Önlem almayıp gribe yakalandığınızda ise kendi çabalarınızla geçmediği takdirde bir önceki sefer kullandığınız ya da sağda solda duyduğunuz değil, doktorun önerdiği ilaçları içmeniz en doğrusu olacaktır.

Dinlenin

 

Grip yaklaşık bir hafta içinde kendiliğinden geçer ancak bu süreyi kısaltmanın en etkili yolu dinlenmektir. Birkaç gün istirahatle gribi alt edebilirsiniz. Mümkünse işinize, okulunuza gitmeyin, evdeyseniz de ev işlerini bir kenara bırakın.

Bulunduğunuz odayı sık sık havalandırın

 

Perdeleri, pencereleri aralayın, içeri biraz oksijen varsa da bir miktar gün ışığı dolsun. Bu havalandırmayı sık sık yapmak ve odayı nemli tutmak sizi rahatlatacaktır. Temiz havanın bu denli önemli olduğu bu süreçte sigaradan da uzak durmanız şart.

Bol sıvı tüketin

 

Grip olduğunuzda ateşinizin çıkması çok doğaldır. Bu durumda vücut ısınızı dengelemede, terlemeyle kaybettiğiniz sıvıyı vücuda geri kazandırmada bol su içmek kendinizi toparlamanıza yardımcı olacaktır. 

 

 

Kaynak: Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kış aylarıyla birlikte yaygınlaşan gribi atlatmanın yolları
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.