2030 yılında şeker hastalarını bekleyen büyük tehlike

Son dönemde yapılan çalışmalar, tip 2 diyabeti olan hastaların insülin ihtiyacının 2030 yılından sonra karşılanmasında zorluklar yaşanacağını ortaya koydu. Araştırma verilerine göre, 2030 yılında tip 2 diyabet hastalarının 79 milyonunu insüline ihtiyaç duyacak. Bu ihtiyacın ancak yarısı karşılanabilecek.

SAĞLIK .
2030 yılında şeker hastalarını bekleyen büyük tehlike

CNN’in haberine göre, araştırmacılar 2018 yılından 2030 yılına kadar hastalığın nasıl gelişeceğini tahmin etmek için Uluslararası Diyabet Federasyonu’ndan ve daha önce Tip 2 diyabetine yakalanan hastaların sayısını belirlemek için dünya çapında yapılan 14 araştırmadan elde edilen veriler üzerinde çalışmalarda bulundu.

Araştırmacılara göre, 2018'de 406 milyon olan dünya çapında tip 2 diyabetli yetişkinlerin sayısı 2030'da 511 milyona yükselecek.

Tüm şeker hastalarının insüline ihtiyacı olmadığını işaret eden araştırmacılar, 2030 yılında 511 milyon olarak beklenen tip 2 diyabet hastalarından 79 milyonunun insüline ihtiyaç duyacağını fakat bu rakamın sadece yarısının ihtiyacı karşılanacağını ifade etti.

Stanford Üniversitesi'ndeki tıp profesörü Dr. Sanjay Basu, “Tahminlerimiz, özellikle gelecek yıllarda Afrika ve Asya’da duyulacak ihtiyaç göz önüne alındığında mevcut insülin seviyelerinin büyük ölçüde yetersiz olduğunu göstermektedir. Bizi bekleyen bu tehdidin üstesinden gelebilmek için daha çok çaba gösterilmelidir. Birleşmiş Milletlerin bulaşıcı olmayan hastalıkları tedavi etme ve diyabet ilaçlarına erişimin sağlanması vaatlerine rağmen insülin dünyanın birçok yerinde bulunmuyor” ifadelerine yer verildi.

Diyabet ve endokrinoloji çalışmaları konusunda yayın yapan The Lancet dergisinde yayınlanan araştırmada, dünya çapındaki tip 2 diyabetiklerde belirgin bir artış olduğu ve bunun temelinde obezite olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca araştırmada, tip 2 diyabetiklerin sayısının yaşlanma, köyden kente göç, diyet ve fiziksel aktivite ile ilgili değişiklikler nedeniyle önümüzdeki 12 yıl içinde artması beklendiği belirtildi.

Şarkul Avsat

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 2030 yılında şeker hastalarını bekleyen büyük tehlike
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.