3 Cm.’den Fazla Topuk Zararlı

Uzmanlar, estetik uğruna sivri burunlu ve uzun topuklu ayakkabı giymenin, ayak sağlığı açısından zararlı olduğunu söylüyor.

SAĞLIK .
3 cm.’den fazla topuk zararlı

Ayakkabı tercihi ayak sağlığı için çok önemli. Vücudumuzun yerle temas eden son noktası, bütün ağırlığımızı taşıyan ayak için rahat ve güvenli ayakkabı seçimi gerekir.

Numarasından topuğuna, burun darlığından genişliğine kadar ayakkabı alırken her ayrıntıya dikkat etmek gerekir.

Sağlık açısından ayakkabı seçiminde en dikkat edilmesi gereken nokta ayakkabının numarasıdır. Kesinlikle küçük ayakkabı giyilmemelidir. Dar ayakkabı illa ayakta bir soruna sebep olur. Tamamen topuksuz ayakkabı da önerilmez.

Kadınlarda önerdiğimiz ayakkabı, yaklaşık 3 cm yüksekliğinde rahat topuklu ayakkabılardır. Sivri burunlu ayakkabılar, kadınlar tarafından çok tercih ediliyor; ama ayak sağlığı için bunu önermiyoruz. Tarak kemiği ve ayak başparmağı için deformasyon oluşturma ihtimaline karşı geniş burunlu, ayağı rahat ettiren ayakkabıları tercih etmek gerekir. Bayanlar için ayakkabıda aradığımız kriterler, yaklaşık 3 cm topuklu olması, burun kısmının yani tarak kemiklerinin oturduğu bölümün geniş olması ve ayak için numarasının tam, hatta belki yarım numara büyük olmasıdır. Bayanlar hep ayaklarını küçük göstermek isterler, 37 giyen bile 36 numara ayakkabı alır; ama ayak sağlığı açısından bu çok uygun değildir.

Dar ayakkabı giymek; ayak baş parmağında kemik deformasyonu, nasır, mantar gibi sorunlara yol açabilir. Özellikle şeker hastalarında çok ciddi problemler oluşturabilir. Çünkü şeker hastalarında ayakla ilgili ekstra problemler vardır. Şeker hastaları genel vücut bölümlerinde ağrıyı daha az hissederler. Bu yüzden ayakkabının ayağı rahatsız ettiğini daha geç anlarlar. Ayakta yara açılabilir, kangren olabilir, yaralar da geç iyileştiği için bu vakalarda yanlış ayakkabı seçimine bağlı olarak büyük problemler yaşanabilir. Bu tür rahatsızlıkları önlemek için şeker hastaları kendileri için özel üretilmiş yumuşak derili, içi özel kaplamalı ayakkabıları tercih etmelidir.

Çocukların ayakkabıları da bir numara büyük olmalı. Ayağı küçültemezsiniz. Yanlış ayakkabı seçimi ile sadece ayağın yapısını bozarsınız. Düz tabanlı çocuklarda bile ayakkabı ile ayağın yapısını değiştiremezsiniz. Ayak, tüm vücut ağırlığını üzerinde taşır. Vücudun hassas bir noktasında bizim yerle temasımızı sağlayan son eklemimizde bu tür daraltma girişimleri muhakkak sorun çıkartır.

Oturarak çalışanlarda, uzun yolculuklarda ayakların şişmesi söz konusudur. Bu gibi durumlar, da ayakkabıların birkaç saat arayla çıkarılıp ayağın dinlendirilmesi gerekir. Akşam eve gidildiğinde de kan dolaşımının normal seviyeye dönmesini sağlamak için sırt üstü yatıp, ayağın kalp seviyesinin üstünde bir süre yüksekte dinlendirilmesi iyi olur.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 3 Cm.’den Fazla Topuk Zararlı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.