Stresli kişiler baş dönmesi sorunu yaşıyor!

Baş dönmesi hastalığı olan vertigo, A tipi kişilik olarak tanımlanan; titiz, çabuk sinirlenen, işini asla başkasına bırakmayan, aceleci ve hassas kişilerde daha fazla görülüyor.

SAĞLIK .
stresli kişiler baş dönmesi sorunu yaşıyor!

Son zamanlarda çok daha gergin ve stresliyseniz, başınız dönüyor, ayağınızın altındaki yerin kaydığını ve tepetaklak olduğunuzu hissediyorsanız; üstelik buna bir de bulantı ve kusma eşlik ediyorsa dikkat edin vertigo olabilirsiniz.

Vertigonun aslında baş dönmesinin genel adı olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Gülümser Kızıltaş Tokmak, ‘Baş dönmeleri beyin kaynaklı ve beyin dışı nedenlere bağlı olabilir. Beyin kaynaklı baş dönmeleri genellikle beyincik ve beyin sapı bağlantılarında meydana gelen kitle, damar tıkanıklığı, kanama gibi nedenlerle oluşur. Genelde daha sinsi başlar. Beraberinde daha sıklıkla bulantı, kusma olur ve dengesizlik, konuşma bozukluğu, kolda bacakta güçsüzlük gibi nörolojik bulgular eşlik edebilir. Beyin dışı dediğimiz baş dönmeleri ise daha çok kulaktan veya metabolik nedenlerden kaynaklanabilir” diyor.

MESLEK HASTALIĞI OLARAK DA GÖRÜLEBİLİR
Vertigonun kalp-damar hastalığı riski olanlarda sık görüldüğünü belirten Tokmak, diğer risk grupları hakkında şunları söylüyor: “Çok titiz, çabuk sinirlenen, aceleci, hassas, A tipi kişilik özelliklerine sahip bireylerde ve travma sonrasında görülebilir. Bunun yanında işleri gereği sürekli hareket halinde bulunması gerekenlerde de meslek hastalığı olarak görülebilir.”

Vertigo teşhisinde, hastalığa beynin mi beyin dışı kaynakların mı neden olduğunun belirlenmesi, doğru tedavinin verilmesi açısından önem taşıyor.

ntv

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Stresli kişiler baş dönmesi sorunu yaşıyor!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • Stres Salı, 23:20

    Başım agrıyor başım dönüyor

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.