İhtiyacımızın 3 katı tuz tüketiyoruz

OMÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin: “Bir insanın günlük tuz ihtiyacı ortalama 5 gram ama Türk toplumu olarak günde 15-18 gram tuz tüketiyoruz”

SAĞLIK .
ihtiyacımızın 3 katı tuz tüketiyoruz

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Mahmut Şahin, “Bir insanın günlük tuz ihtiyacı ortalama 5 gram ama Türk toplumu olarak günde 15-18 gram tuz tüketiyoruz” dedi.

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşırı tuz tüketiminin yüksek tansiyona neden olduğunu belirtti.

Sağlıklı ve dengeli beslenme için aşırı tuz tüketiminden uzak durmak gerektiğini vurgulayan Şahin, "Bir insanın günlük tuz ihtiyacı ortalama 5 gram ama Türk toplumu olarak günde 15-18 gram tuz tüketiyoruz. Günlük ihtiyacımız bir çay kaşığı kadar ama ihtiyacın üç katı tuz tüketiyoruz. Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyon ve beraberinde kalp damar sağlığı için ciddi risk oluşturuyor” dedi.

Yemeklerde tuz kullanımının azaltılması gerektiğini dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"Sağlığımızı  korumaya önce sofralarımızdan tuzlukları kaldırarak başlamalıyız. Yemekleri pişirirken ve saklarken daha az tuz  kullanılmalı. Balık, sebze , baklagil, beyaz ekmek yerine esmer ekmek, pirinç yerine bulgur ile sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz.”

Türk mutfağı kalp dostu

Prof. Dr. Şahin, Türk mutfağındaki yemeklerin büyük bölümünün kalp dostu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bizim mutfağımızı oluşturan zeytinyağlı yemeklerin hepsi kalp dostu ama biz şimdi Amerikan kültürü olan hazır yiyecekler ve  fazla kalorili yemeklere geçerek kalp dostu yemek kültürümüzü kaybetmeye başladık. Akdeniz, Ege ve Karadeniz mutfağı kalp dostu. Bunları iyi değerlendirmeliyiz.”

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İhtiyacımızın 3 katı tuz tüketiyoruz
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.