Alt Islatmaya Çare Var

Yapılan araştırmalarda; 5 yaşındaki çocukların % 5-10’u, 10 yaşındaki çocukların ise % 3-5’inde görülen alt ıslatma sorunu aileleri oldukça meşgül ediyor.

SAĞLIK .
alt ıslatmaya çare var

Yapılan araştırmalarda; 5 yaşındaki çocukların % 5-10’u, 10 yaşındaki çocukların ise % 3-5’inde görülen alt ıslatma sorunu aileleri oldukça meşgül ediyor. Bilimsel olarak enürezis adı verilen alt ıslatma sorunu; 5 yaş öncesinde normal gelişim içinde idrarını gece ve gündüz kontrol edeceği biyolojik olgunluğa erişmesi, sonrasında da tekrarlayıcı olarak istem dışı alt ıslatması biçiminde ortaya çıkmaktadır. Daha çok geceleri görülmekte olan alt ıslatma sorunu, 5 yaşından sonra üç ay içerisinde haftada iki kez altını ıslatma biçiminde oluyorsa tedavisi gerekli olmaktadır. Tedavi ile alt ıslatma sorununun ortadan kaldırabildiğini bilmelisiniz.

Oluşan alt ıslatma probleminin nedeni olarak genetik, fizyolofik, psikolojik nedenleri iyi araştırarak tedavi yoluna gitmek gerekmektedir. Anne ve babasında alt ıslatma sorunu yaşanmış olan çocuklarda bu sorun daha çok görülür. Alt ıslatma sorunu olan çocukların % 70'inin anne veya babasında da bu sorun var olduğu görülmüştür. Sindirim organlarında yaşanan fiziksel sorunlar da alt ıslatmaya neden olabilmektedir. Derin uyku ile mesanenin taşmasına ilişkin uyanma sinyallerini alamama, mesane kapasitesinin az olması, böbrekten su atmada hormanal bozukluk, kabızlık ile mesanenin zorlanması, vücuda aşırı sıvı girişi alt ıslatmalara neden olabilmektedir. Ailede yaşanan boşanma, okulda öğretmen değişikliği, kardeşler arası çatışmalar gibi psikolojik sebepler de alt ıslatma sorununu doğurabilmektedir. Alt ıslatma tedavisi konusunda uzman düşüncelerini ve tavsiyelerini internet üzerinde altislatmak.com sitesinden takip edebilirsiniz.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Alt Islatmaya Çare Var
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.