Önemsenmeyen biberon çürüğü konuşma problemlerine yol açabilir

Bebeklerin ve çocukların sağlığı söz konusu olduğunda her ince ayrıntıyı düşünüyor, öksürse veya hapşırsa soluğu doktorda alıyoruz. Peki, aynı hassasiyeti dişleri için de gösteriyor muyuz?

SAĞLIK .
önemsenmeyen biberon çürüğü konuşma problemlerine yol açabilir

Bebek ve çocukların süt dişlerinin, kalıcı dişler için çok önemli olduğunu vurgulayan Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, ebeveynleri biberon çürüğüne karşı uyarıyor.

Biberon çürüğü nedir?

Biberonla beslenme alışkanlığı fazla olan bebeklerde, gün içinde sıklıkla içilen süt, biberon çürüğünün ortaya çıkmasına yol açıyor. Bebeklerin en önemli besin maddesi olan süt, doğal içeriğinde şeker barındırıyor. Gün içinde sıklıkla içtikleri sütün bir miktarı genellikle bebeklerin ağzında kalarak bakteri oluşumuna neden olabiliyor. Bu bakteriler, zamanla dişleri çürütüyor. Bunun yanı sıra bebeklerde ağız bakımı ihmali biberon çürüğünün en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

Biberon çürüğü nasıl oluşur?

Özellikle de yatmadan önce biberon yardımıyla verilen süt, bebeğin uykuya geçmesiyle birlikte dişler üzerinde birikir. Tükürük salgısının azalmasıyla birlikte dişler daha az temizlenir. Buna ek olarak mevcut bakteriler, ağızda asidik bir ortam yaratarak diş çürümesini hızlandırır.  Asidik yapı, dişlerin yüzeyini kaplayan mine yapısını bozarak, dişlerde beyaz lekelerin ortaya çıkmasına yol açar. Beyaz lekeler, sonradan oluşacak kahverengi lekelerin ve biberon çürüğünün temelini oluşturur.

Biberon çürüğünün belirtileri;

Ağız ve diş enfeksiyonları,
Diş iltihaplanması,
Diş kırılmaları,
Konuşma bozuklukları,
Yemek yerken zorlanma,
Gece uykularında bölünmeler,
Ağrı ve acı,
Ağızda lekeler.

Diş fırçalamak için geç kalmayın

Biberon çürüğünün temelini bebeğin yediği besinler oluşturuyor. Biberonla bebeğe verilen şekerli, bisküvili, ballı veya pekmezli süt, bebeğin dişlerinde hızla çürümeye neden oluyor. Özellikle gün içinde ve gece boyunca sürekli biberon alışkanlığı olan bebeklerin dişlerinde biberon çürüğü gelişiyor. Bu noktada her gıda alımından sonra bebeğin ağız temizliğine özen göstermek gerekiyor. Anneler, her ne kadar diş fırçalamaya başlamak için ‘erken’ olduğu düşüncesinde olsa da bu yanılgı biberon çürüğü oluşumunu da hızlandırıyor.

Biberon çürüğü neden önemli?

Bebeklerde çürük tedavisinin neredeyse imkansız olduğunu dile getiren Kışlaoğlu, erken yaşta çekilen süt dişlerinin, ardından çıkacak daimi dişlerde yapısal bozukluklara ve hatta ileride konuşma problemlerine yol açtığını, bu nedenle önlem alarak çürük oluşumunu minimuma indirmek gerektiğini vurguluyor. Biberon çürüğü görülen dişlerin tedavi edilmediği takdirde ağrı ve iltihaplanmaya neden olduğunu belirten Kışlaoğlu, diş ağrısının bebekte beslenme ve uyku düzensizliğine yol açtığının altını çiziyor.  

Biberon çürüğünü önlemek için;

Bebeğin ağzında şekerli sıvılar bulunan biberonla uykuya dalmasını engelleyin,
Her beslenmeden sonra dişlerini temiz bir bez ya da yumuşak kıllı bir diş fırçası ile temizleyin. Eğer temizleyemiyorsanız biberon içerisine su koyarak ağzını çalkalamasını sağlayın,
Biberondaki süte mümkün olduğunca şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin,
Bebeğinizi 2 yaşına gelmeden biberondan uzaklaştırmaya çalışın,
İlk dişleri çıkar çıkmaz düzenli olarak kontrole götürün.

 

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu

 

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Önemsenmeyen biberon çürüğü konuşma problemlerine yol açabilir
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.