Terör en çok çocuk ve gençleri etkiliyor

Uzm. Psk. Ela Reyhanlıoğlu, çocuk ve gençlerde terör olaylarından kaynaklanan kaygı bozukluklarının en aza indirgenmesi için yetkililere ve ailelere büyük görevler düştüğünü belirtti.

SAĞLIK .
terör en çok çocuk ve gençleri etkiliyor

Terörün asıl amacının belli bir sayıda insan öldürmek değil, daha ziyade bir korku toplumu üretmek olduğunu vurgulayan Uzm. Klinik Psikolog Ela Reyhanlıoğlu, terör olayları ile başa çıkmada çocuk ve gençlerin yetişkinlere göre daha çok zorlandığını belirtti ve bu konuda ailelere çok ciddi bir görev düştüğünü söyledi.

Uzm. Psk. Ela Reyhanlıoğlu, "'Patlama oldu dışarı çıkmayın' gibi söylemler çocuğun kaygı ve korkuyu anne-babasından öğrenmesine, modellemesine neden olur" dedi.

Hangi durumlarda psikolojik destek alınmalı

Uzm. Psk. Reyhanlıoğlu, hangi durumlarda psikolojik destek alınmalı sorusuna şöyle cevap verdi: "Bizim için en temel kriter işlevselliğin kaybolmasıdır. Eğer çocuk okula gitmek istemiyorsa ya da yetişkin bir birey işe giderken çok fazla geriliyor, toplu taşıma araçlarına binemiyor, planlarını iptal ediyorsa ve uykularında problem oluyorsa işte o zaman kişilerin profesyonel bir destek alması gerekiyor."

Toplumsal birlik duygusuyla hareket edilmeli

Bunu bir toplumsal travmaya çevirmeden, toplumsal birlik duygusuyla hareket ederek ve biraz da hem devletimize hem de emniyet güçlerimize güvenerek işlevselliğimizi kaybetmeden yola devam etmemiz gerektiğini belirten Uzm. Psk. Reyhanlıoğlu, "Aksi halde terörün tam da amaçladığı şey olur. Bir korku toplumu oluşmuş olur ve travmatize bir nesil olur"açıklamasında bulundu.-Kadın ve Kadın

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Terör en çok çocuk ve gençleri etkiliyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.