Okul çağındaki çocukların yüzde 70'i bel ağrısı çekiyor

Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Öztürk :"Okul çantalarının ağırlığı çocukların omurga sağlığına direkt etki ediyor. Özellikle 3 kilodan ağır okul çantası, gelişmekte olan çocukların kemik yapısını bozabiliyor"

SAĞLIK .
okul çağındaki çocukların yüzde 70i bel ağrısı çekiyor

Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, okul çantalarının ağırlığının çocukların omurga sağlığına direkt etki ettiğini belirterek, özellikle 3 kilogramdan ağır okul çantasının, gelişmekte olan çocukların kemik yapısını bozabildiğini ifade etti.

Öztürk, yaptığı açıklamada, okulların açılmasıyla çocuklarda bel, boyun ve sırt rahatsızlıkları riskinin arttığını, bu rahatsızlıkların sadece yetişkinlerin değil, çocukların da sorunu olduğunu anlattı.

Okul çağına gelen çocukların alışık olmadıkları yeni bir yaşam stiline geçmesiyle bel, sırt ve boyun ağrısı gibi şikayetlerin görülme riski bulunduğunu kaydeden Öztürk, şunları aktardı:

"Okul çantalarının ağırlığı, çocukların omurga sağlığına direkt etki ediyor. Özellikle 3 kilodan ağır okul çantası, gelişmekte olan çocukların kemik yapısını bozabiliyor. Çocukların omurga sağlığını düşünmek ve gerekli önlemleri alma görevi uzun dönemde velilere düşüyor. Çantaların ağırlığı, yanlış çanta seçimi, okul sıralarındaki yanlış duruş ve oturma pozisyonları gelişme çağındaki öğrencilerin omurga sağlığını olumsuz etkiliyor. Anne ve babaların çocukların boy ve ağırlığına uygun çantaları tercih etmesi gerekiyor."

"Çocukların yüzde 70'inde bel ağrısı şikayeti görülüyor" 

Doç. Dr. Çağatay Öztürk, omurga sağlığının, beden dengesi için çok önemli olduğunu kaydederek, ağır sırt çantalarının çocukların gelişmekte olan eklemlerinde ve kaslarında zorlanmalara sebep olduğunu bildirdi.

Yanlış duruş ve kendi ağırlığının taşıyamayacağı yüklerin, çocuklarda kas gerginliği, sırt ağrısı, bozuk yürüyüş, skolyoz, kamburluk, bel ağrısı gibi olumsuzluklara neden olabileceğine dikkati çeken Öztürk, okul çağındaki çocukların yüzde 70'inde bel ağrısı şikayetinin görüldüğünü aktardı.

Genç yaşta bel ağrısı çekenlerin, ileriki yaşlarda da buna bağlı sağlık sorunları yaşama riskinin artığını belirten Öztürk, "Okul çağındaki çocuklara, bel ağrılarından korunmaları için gerekli tavsiyelerin verilmesi lazım. Sırt çantalarının doğru seçimi ve taşıyabilecekleri yük miktarının vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde 10 ile 20'si kadar olması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Okul çağındaki çocukların yüzde 70'i bel ağrısı çekiyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.