Down Sendromu erken teşhis edilebilir mi?

Washington Çocuk Cerrahisini Geliştirme Enstitüsü’nden bilim insanları bir akıllı telefon uygulamasıyla doğumdan hemen sonra Down Sendromu’nu saptamayı umuyor

SAĞLIK .
down sendromu erken teşhis edilebilir mi?

Down Sendromu genetik bir hastalık ve yaklaşık her 1000 çocuktan birini etkiliyor. Hastalık fiziksel ve zihinsel engele neden oluyor. Erken teşhis çocukların ileriki yaşamlarında büyük iyileşme sağlasa da bu, karmaşık ve her yerde bulunmayan tıbbi testler gerektiriyor.

Down Sendromu herhangi bir demografik grupla sınırlı değil ancak ileri yaştaki hamileliklerde ve izole yaşayan kabilelerde hastalığa daha sık rastlanıyor. Gelişmiş ülkelerde, hastalık doğumdan çok önce tespit edilebiliyor ve birçok kadın hamileliklerine son vermeyi tercih ediyor.

Bu, özel testlerin yapılamadığı ya da genetik sorunların bebeğin doğumundan sonra saptandığı yerlerde mümkün değil. Marius Linguaru Washington Çocuk Cerrahisi Geliştirme Merkezi Baş Araştırmacısı: “Belirgin vakalarda bebeğe bakıp durumu anlıyoruz. Ancak bazen bu bir genetik uzmanı ya da deneyimli morfolog için bile zor olabiliyor.”

WSJ'nin haberine göre araştırmacılar, Down Sendromu’nu doğumdan hemen sonra saptayan bir bilgisayar programı ürettiklerini söylüyor.

Linguraru teknolojinin kullanımının son derece kolay olduğunu belirtiyor:  “Telefonunuzu alıp resim çekiyorsunuz ve teknoloji kendiliğinden bir not veriyor. Çocuğun hasta olup olmadığını ve hastalığın derecesini ortaya koyuyor.”

Yazılım, yüklenen resmi inceliyor ve bebeğin yüzünün belli alanlarını, etnik farklılıkları da göz önünde bulundurarak, veri tabanındaki binlerce resimle karşılaştırıyor.

Testin doğruluk oranı yüzde 96 ile 97 arasında. Bu, testin deneyimli bir morfolog kadar doğru teşhis yapabildiğine işaret ediyor.

Linguraru, erken teşhisin bebekle anne arasındaki bağ için çok önemli olduğunu söylüyor:  “Araştırmalar bu konunun sonradan düzeltilemeyeceğini gösteriyor.”

Linguraru aynı zamanda yeni yazılımı kullanmanın Down Sendromu için yapılan genetik testleri azaltabileceğini söylüyor. Test edilenlerin dörtte üçünün hasta olmadığı ortaya çıkıyor. Bu hem masrafları azaltabilir hem de ailelerin stres seviyelerini düşürebilir.

Araştırmacılar şimdi programın akıllı telefonlardan doğrudan veri tabanına bağlanabilen bir sürümü üzerinde çalışıyor. Böylece herhangi bir çocuk doktoru, hemşire ya da ebe resmi çekerek anında test sonucuna ulaşabilecek

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Down Sendromu erken teşhis edilebilir mi?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.