Sağlık Bakanlığı:Çocuklar risk altında değil

Çocuklarımızın aşısı eksik kalmayacak şekilde aşı uygulamasının tamamlanması için çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir''

SAĞLIK .
sağlık bakanlığı:çocuklar risk altında değil
.Sağlık Bakanlığı, 2012-2013 öğretim döneminde 9. sınıfta öğrenim görecek çocukların Td (yetişkin tip tetanoz-difteri) aşılarının yapılıp yapılmadığının kontrol edileceğini, eksik aşılı olanların aşısının tamamlanacağını belirtti.
     Bakanlıktan bir gazetede ''Aşı Uyarısı'' başlığıyla yer alan haberle ilgili yazılı açıklama yapıldı.
     Çocukluk dönemi aşılama takviminde, tetanoz ve difteri hastalıklarına karşı aşılamanın, beşli karma aşısı (difteri-boğmaca-tetanoz-çocuk felci-H.İnfluenza tip b) içinde ikinci, dördüncü ve altıncı aylarda ve 18-24 aylarda pekiştirme dozu olarak yapıldığı belirtilen açıklamada, daha sonra ilköğretim 1. sınıfta dörtlü karma (difteri-boğmaca-tetanoz-çocuk felci) aşısının içinde, ilköğretim 8. sınıfta ise Td (yetişkin tip tetanoz-difteri) olarak uygulandığı kaydedildi.
     Tetanoz ve difteri hastalıklarına karşı korunmanın sürdürülmesi için yetişkinlik döneminde 10 yılda bir Td aşılaması yapılması gerektiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     ''2011-2012 öğretim döneminde ilköğretim 8. sınıfta uygulanması planlanan Td aşılarının alımı yapılmış ancak Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan biyolojik kontrollerinde aşıların uygun olmadığı tespit edilmiştir. Yeni aşıların alımı yapılmakla birlikte gerek aşıların alım ve teslimat süreçleri gerekse kontrol aşamalarının zaman alması sebebiyle her yıl okullar kapanmadan önce nisan-mayıs aylarında tamamladığımız Td aşı uygulaması geçtiğimiz öğretim döneminde yapılamamıştır.
     2011-2012 öğretim döneminde ilköğretim 8. sınıfta öğrenim gören çocuklarımızın Td aşısı uygulamalarının yapılması için aile hekimlerine, kendilerine kayıtlı 8. sınıf öğrencilerine ulaşmaları ve aşılarını yapmaları talimatı verilmiştir. Ek olarak bu öğrencilerin liselere kayıtları sırasında aşılanma durumları sorgulanarak aşısı yapılmamış olanların aile hekimlerine yönlendirilmesi sağlanacaktır.
     Aşı uygulamasının yaz döneminde tamamlanması planlanmıştır. Bu çocuklar, 2012-2013 öğretim döneminde 9. sınıfta öğrenim görecek olup, okullarda aşılanma durumları kontrol edilecek, eksik aşılı olanların aşısı tamamlanacaktır. Hiçbir çocuğumuzun sağlığının riske atılması söz konusu değildir. Çocuklarımızın aşısı eksik kalmayacak şekilde aşı uygulamasının tamamlanması için çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir.'' /AA
    
 
 
Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sağlık Bakanlığı:Çocuklar risk altında değil
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.