Abur cubura beyin egzersiziyle son verin

Beyindeki ‘ödüllendirme merkezi’ ismi verilen bölgenin açlık hissinden bağımsız hareket ettiği tespit edildi.

SAĞLIK .
abur cubura beyin egzersiziyle son verin

İngiltere’de dört üniversitede ortak yürütülen çalışma, insanlarda abur cubur yeme eğilimini azaltacak bir beyin egzersizi geliştirmeyi hedefliyor.
 
İngiltere’de Exeter, Cardiff, Bristol ve Bangor üniversitelerindeki uzmanlar, yüksek kalorili ve sağlıksız yiyecekler karşısında kendini kontrol edemeyenlere yardımcı olmak için bir beyin egzersizi geliştiriyor. Çalışmalar sırasında beyindeki ‘ödüllendirme merkezi’ ismi verilen bölgeye yoğunlaşan uzmanlar, merkezin açlık hissinden bağımsız hareket ettiğini tespit etti.
 
Uzmanlar, bu bölgeyi kontrol altında tutmak için bilgisayar oyunlarına benzer bir beyin egzersizi geliştirmeye karar verdi. Egzersizin ana amacı ‘ödüllendirme merkezi’olarak anılan bölgenin daha az tepki vermesini sağlamak. Benzer testleri, alkol ve kumar bağımlılarına da uygulayan araştırmacılar; epey gelişme kaydettiklerini ifade ettiler.
 
Bango Üniversitesi’nden Dr. John Parkinson, “Yaptığımız çalışma insanların nasıl obez olduklarına ve nasıl kilo verebileceklerine dair ipuçları elde etmemizi sağladı. Bu konular sağlık açısından çok önem taşıyor” dedi. Kimsenin kendi tercihiyle obez olmadığının altını çizen Dr. Parkinson, aşırı yağ ve yüksek kalori içeren yiyeceklerin dış etkiler nedeniyle insanlara cazip geldiğini ifade etti.
 
Egzersizin ana amacının, reklamlarda ya da diğer ortamlarda karşılaşılan yiyecek resimlerine beynin gösterdiği arzuyu törpülemek. Uzmanlar, gelişmeler ışığında hedefe çok da uzak olmadıklarını belirtti.
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Abur cubura beyin egzersiziyle son verin
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.