Su içmek için sudan sebepler

Özellikle yaz aylarında bünyenizin tuz ve su dengesinin sağlanması için güneşe çıkmadan önce bol su içmeniz yararınızadır.

SAĞLIK .
su içmek için sudan sebepler

Kendinizi buna alıştırın, hatta zorlayın. Bebek, çocuk ve yaşlılar bu konuda daha dikkatli olmak zorunda. Suyun yanı sıra ayran ve maden suyu da yaz aylarında bolca içmemiz gereken içeceklerdendir. Sıvı, vücudumuzun temel ihtiyaç maddelerinden biridir. İnsan açlığa üç-dört hafta dayanabilir, ancak susuzluğa dayanma süresi üç-dört günü asla geçmez. Terlemenin bir sağlık işareti olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Vücudumuz tuz ve su miktarını ayarlamak için daima ter salgılar. Hatta biz uyurken bile.

Terlemezsek ölürüz: Evet, yanlış okumadınız, terlemezsek ölürüz. Bilhassa yaz aylarında terleme olmadığı takdirde birkaç gün içinde ölürüz. Terleme ile en basitinden vücut kendi hararetini ayarlamaktadır. Ayrıca vücudumuz için gereksiz olan birtakım ifrazat da terleme yolu ile dışarı atılmaktadır.

Suyu oturarak için: İnsan midesinin ayakta ve oturur vaziyetteki pozisyonu farklıdır. Ayakta duran bir insan eğer sıvı gıda içerse; doğrudan doğruya onikiparmak bağırsağına geçer. Midenin küçük eğriliğine uyan kısmında "Waldeyerin mide caddesi" denen bir oluk bulunur. Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek zaten devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını (pilor) geçerek onikiparmak bağırsağına (duodenum) geçer.

Eğer insan sıvı gıdayı oturarak içerse bunlar önce midede birikir asitle karışarak mikropları ölür ve sonra onikiparmak bağırsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla; insan kolera da dâhil birçok hastalıklarından korunmuş olur. Rastgele yerde meşrubatı alıp ayakta içenler bu tehlikeye daha fazla maruz kalırlar. Oturularak ve en az 3 yudumda içilen su; dil ve ağız bölgesinde daha fazla duraksadığından, tükürük bezleri için gerekli olan suyun emilimini artırıp antibakteriyel ve antioksidan etkiye sahip tükürüğün salgılanmasını artırarak ağız ve diş sağlığına katkıda bulunmaktadır.

Banyodan sonra ayaklara soğuk su: Banyo yaptıktan sonra ayaklara soğuk su dökmek kan dolaşımını hızlandırıp sıcak sudan dolayı genleşmiş olan damarların içindeki kanın aktivasyonunu artırır ve böylece tansiyon düşüklüğünü önlediği gibi aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Susamadan su için

Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız,

Kan yoğunlaşması diye bir rahatsızlığınız varsa,

Hücre ve adale dokularınızda problem varsa,

Yaşlanmanızı fizikî olarak geciktirmek istiyorsanız,

Oksijen ve besin vücudunuza eşit olarak dağılmıyorsa,

Stres sizi çok etkiliyorsa,

Kırışıklıklar sizi üzecekse,

Hamile iseniz,

Bebeklerinizin sıcaktan korunmasını istiyorsanız,

Böbreklerinizin iyi çalışması sizi mutlu edecekse,

Derinizin nemlenmesini, vücudunuzdan toksinlerin atılmasını ve vücudunuzun temizlenmesini istiyorsanız,

Vitamin ve minerallerin vücutta dengeli bir şekilde dağılıp çözülmesini istiyorsanız, susamadan su için.
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Su içmek için sudan sebepler
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.