İki dil bilmek beyni güçlendiriyor

Bilim adaml arı ikinci bir dil öğrenmenin beyin egzersizi sayıldığını düşünüyor

SAĞLIK .
iki dil bilmek beyni güçlendiriyor
ABD'deki Northwestern Üniversitesi'nden bilimadamları iki dil birden kullanmanın bir beyin egzersizi olduğunu ve düşünme becerilerini artırdığını ortaya çıkardı.
Yapılan deneyler iki dili akıcı olarak konuşabilenlerin sinir sistemlerinin sese verdiği tepkinin değiştiğini ortaya koydu.
Uzmanlar deney sırasında 48 sağlıklı öğrenciyi çeşitli testlerden geçirdi. Deneklerden 23'ü iki dili akıcı olarak konuşabiliyordu.
Bilim adamları bağladıkları elektrotlar yardımıyla deneklerin beyin dalgalarını inceledi.
Sessiz laboratuvar ortamında her iki gruptan deneklerin beyin dalgaları aynı özellikleri gösterdi ve sesleri ayırdetmekte aynı oranda başarılı oldular.
Ancak gürültülü ortamda iki dil bilenlerin sesleri ayırdetme oranlarının tek dil konuşanlardan oldukça yüksek olduğu görüldü.
Bilim adamlarına göre iki dil bilenler duymak istedikleri ses ile arkaplan gürültüsünü birbirinden ayırmayı daha kolay başarıyor.
Ve bu farklar beyinde görülebiliyor.
İki dil bilenlerin beyin dalgaları daha hareketli ve bu kişiler çevrelerine daha hızlı tepki veriyorlar.
Araştırmayı yürüten Prof Nina Kraus " İki dil konuşabilenler daha fazla sese aşina oldukları için duyma yetenekleri tek dil konuşanlardan daha gelişmiş oluyor. Bu da zorlayıcı dinleme koşullarında sesleri ayırdetmeyi daha kolay başarmalarını ve söyleneni daha kolay anlamalarını sağlıyor'' dedi.
Araştırmada görev alan Viorica Marian ise: "İnsanlar bulmaca çözerek ya da benzer işler yaparak beyin egzersizi yapabilirler. Ancak iki dil bilenlerin bunu yapmasına gerek kalmıyor. İki dil bilmek ve kullanmak otomatik olarak avantaj sağlıyor'' dedi./ensonhaber
Araştırmacılar müzisyenlerin de benzer duyma avantajlarına sahip olduğunu söylüyor.
Geçmişte yapılan araştırmalar çift dilli insanların bunama riskinin de daha az olduğunu ortaya koymuştu./ensonhaber
Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İki dil bilmek beyni güçlendiriyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.