Sigaranın bir zararı daha ortaya çıktı

Dr. Ahmet Çapar, Sigara kullanımı, kan akımı ve kanda taşınan oksijen miktarını azaltarak omurlar arasındaki disklerin yapısını bozar” dedi.

SAĞLIK .
sigaranın bir zararı daha ortaya çıktı

Dr. Ahmet Çapar, “Bel ağrıları stres, yoğun tempo, duruş bozukluğu, uzun süre araç kullanımı ve oturma sırasında duruş bozukluğu ile tetiklenir. Sigara kullanımı, kan akımı ve kanda taşınan oksijen miktarını azaltarak omurlar arasındaki disklerin yapısını bozar” dedi.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ahmet Çapar bel ağrıları ve tedavileri hakkında bilgi verdi. Dr. Çapar “Baş ağlarından sonra en sık gözlenen kas iskelet sistemi ağrılarının sık görülen nedenlerinden biri olan bel ağrısı, hastaların yaşam kalitesini bozan ve iş gücü kaybına neden olan önemli bir sağlık sorunudur. İnsanların yüzde 85 ‘i hayatlarının bir döneminde bel ağrısı yaşamaktadır. Genellikle 30-45 yaş aralığında görülen bel ağrısı en çok ev hanımlarında, yöneticilerde ve ofis çalışanlarında gözlenir. Bel ağrıları stres, yoğun tempo, duruş bozukluğu, uzun süre araç kullanımı ve oturma sırasında duruş bozukluğu ile tetiklenir” dedi.

“Sigara kullanımı bel ağrısı yapıyor”

Uz. Dr. Ahmet Çapar , bel ağrısının birçok nedeni olduğunu söyleyerek, “Beldeki kaslara ve bağlara aşırı ya da ani yüklenme, fazla kilo ve hareketsiz yaşam, yoğun stres, genellikle zamanının yüzde 50 ‘ den fazlasında oturarak çalışmak zorunda kalmak, yanlış sandalye ve yatak tercihi, oturuş ya da duruş bozukluğu bel bölgesindeki kaslarda ve bağlarda zedelenmeye neden olur” diye konuştu. Bunun yanında sigaranın, kan akımı ve kanda taşınan oksijen miktarını azaltarak omurlar arasındaki disklerin yapısını bozduğunu belirten Dr. Çapar, bu nedenle sigara kullanımının bel ağrısı ve fıtık oluşumunda en önemli risk faktörleri olduğunu ifade ederek, şu konulara dikkat çekti:  ‘’ Bel ağrısı sanıldığı gibi sadece ağır kaldıran ya da ağır işte çalışanlarda görülmez. Masa başında çalışanlar ve ofis çalışanları günün büyük bölümünü oturarak geçirirler ve oturma pozisyonu sırasında bel bölgesindeki bağlarla birlikte disklere vücut ağırlığının yaklaşık 2-3 katı yük biner. Eğer 1 saatlik aralıklarla 5 dakikalık ayağa kalkma ve yürüme molaları verilmez ise bel bölgesindeki bağlar ve disklere fazla yük bindiği için bu dokuların kanlanması, beslenmesi ve esnekliği bozulur. Kanlanması, beslenmesi ve esnekliği kaybolan dokuda yapışıklıklar, gerginlikler ortaya çıkar ve bu durum bel ağrısı olarak hissedilir.”

“Her bel ağrısı fıtık değildir”

Bel ağrısı olmayan sağlıklı kişilere Mr çekildiğinde yüzde 80-90 oranında Mr’ da bel fıtığı çıktığı görüldüğünü anlatan Dr. Çapar, “Yani belinde sorun yaşamayan insanlara da Mr çekildiğinde bel fıtığı tespit ediliyor. Ancak ağrının çok büyük bir bölümü fıtıktan kaynaklanan bir durum değildir. Buradaki önemli nokta yapılan muayene ile Mr’ da görüntülenen fıtığın gerçekten ağrı yapıp yapmadığının tespit edilmesidir. Çünkü belde ağrı yapan tek doku fıtık değildir. Bel ağrılarının sadece yüzde 3 ‘ ü fıtıktan kaynaklanırken yüzde 90-95’ inin nedeni bel bölgesinde bulunan kas, tendonları saran zar, kemikleri birbirine bağlayan bağların zedelenmesinden kaynaklanmaktadır. Burada önemli olan ağrının kaynağını tespit ederek, doğru ve zamanında müdahale etmektir” diye konuştu.

 

 

 

Kaynak: Milli Gazete

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sigaranın bir zararı daha ortaya çıktı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.