Tıp dünyasının şaşırtan sırları

İnsan vücudu, tıp dünyasının yanı sıra, bizi şaşırtmaktan asla vazgeçmeyecek.

SAĞLIK .
tıp dünyasının şaşırtan sırları

 

Tıp dünyasının şaşırtan sırları 1.resim

İnsan vücudu, tıp dünyasının yanı sıra, bizi şaşırtmaktan asla vazgeçmeyecek. İlk hamilelik testinin Antik Mısır'da ortaya çıkmış olduğunu düşünebiliyor musunuz?

Sizin için keşfetmeniz gerektiğini düşündüğümüz tıbbi bazı gerçekleri derledik...

İlk hamilelik testi Antik Mısır zamanında ortaya çıktı

Bilim adamları Antik Mısır hakkkında "Bu ülkenin tıbbı aşırı derecede gelişmiştir" diyor. Yeni Krallık'daki doktorlar, Antik Mısır halkının, hamilelik durumunu daha ilk aşamalarda anlayabildiklerini söylemişlerdir. Hatta bebeğin cinsiyetini bile belirlemeye çalışmışlardır. 

Tıp dünyasının şaşırtan sırları 2.resim

Danimarka'daki Carlsberg laboratuvarında saklanan bir papirüse göre, bir kadının hamile olup olmadığını anlamak için yapılması gereken kurallar vardı. Öncelikle arpa tahılı ve buğday tahılı karıştırılıp ayrı iki torbaya koyulması gerekiyordu. Sonrasında da her gün kadının idrarıyla ıslatılması gerekmekteydi.

Filizlenen tahıllar hamileliğin göstergesiydi. Eğer filizlenen sadece arpa oluyorsa, bebek erkek olacak demekti. Eğer sadece buğday filizleniyorsa bebeğin kız olacağı anlamına geliyordu. Hiçbir şekilde filizlenme yoksa, kadın hamile değil demekti.

Tıp dünyasının şaşırtan sırları 3.resim

İnsanlara verilen sahte ilaçlar
   
Araştırmalara göre, insanların anksiyete problemleri için onlara ilaç gibi gözüken bir şey verildiğinde, ilaç olmadığını bildikleri halde bile iyileştikleri anlaşıldı. Bilim adamları bu olayın hastaların içsel olarak inanması ile ilgili olduğunu söyledi.  

Tıp dünyasının şaşırtan sırları 4.resim

İlk zamanlarda, sadece morglarda yaşayan insanlar vardı

16. yüzyılda morg "yüzler sergileyen" bir yerdi ve bu yüzler yaşıyordu. Başlangıçta morglar, gardiyanların yeni gelen mahkumların yüzünü hatırlaması için ortaya çıkarılmış bir sektördü.
Daha sonra bu bölümler bilinmeyen insanların cesetlerini saklamak için kullanıldı, böylece yoldan geçenler onları görüp tanıyabilirdi...

 

Tıp dünyasının şaşırtan sırları 5.resim

Mevcut bir "imkansız renk" kavramının olması
   
İmkansız veya yasak renkler, normal koşullar altında insan gözü tarafından algılanamayan görünür ışık frekanslarının kombinasyonlarıdır.

Aslında üç renk, bizim rengi ve özelliklerini anlayabilmemiz için vardır. Bir insan beyni de, rakip renklerin kombinasyonlarını algılayamaz. Bu renkler kırmızı ve yeşil, mavi ve sarıdır. 

 

Tıp dünyasının şaşırtan sırları 6.resim

Fakat bazı özel durumlarda, insanlar bazen imkansız renkleri de görebilir. Bunun kanıtı olarak elimizde bir fotoğraf var. Şimdi yukarıda bulunan yeşil daireli kutucuğa 20 saniye boyunca bakın. Daha sonra diğer kutuya gözünüzü kaydırdığınızda çarpı işaretini pembe dairenin içinde göreceksiniz...
   

İnsan gözlerinin en geniş yayılmış rengi kahverengidir, fakat aslında tüm insanlar mavi göz rengine sahiptir. 

Tıp dünyasının şaşırtan sırları 7.resim

Çoğu insanın elinde görülebilen bu küçük derinleşmenin kendi adı vardır; anatomik enfiye kutusu.
   
Bu isim, tütün koklama gibi kötü bir alışkanlık sonrasında ortaya çıktı. Ve hem bayanlar hem de baylar arasında elit toplumdan ve 18.-19. yüzyıllardaki basit insanlar arasında yaygındı. Tütünün bu derinliğe doğru yerleştirildiğini tahmin etmek kolaydır ve daha sonra burun ile bastırılmıştır.

Alışkanlık gitti, fakat ismi böyle kaldı. 

 

Kaynak: f5haber

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Tıp dünyasının şaşırtan sırları
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.