Tavuğu pişirmeden önce sakın ha yıkamayın!

İngiliz sağlık ve beslenme uzmanları, çiğ tavuğu pişirmeden önce yıkamanın gıda zehirlenmesi riskini artırdığı uyarısında bulundu.

SAĞLIK .
tavuğu pişirmeden önce sakın ha yıkamayın!

İngiltere Gıda Standartları Dairesi'nin (FSA), 4 bin 500 kişiyle yaptığı anket katılımcıların yüzde 44'ünün tavuğu pişirmeden önce yıkadığını ortaya çıkardı.

FSA, tavuğun yıkanmasıyla etrafa sıçrayan sular aracılığıyla ellere, mutfak tezgahına, pişirme kaplarına kampilobakter bakterisi bulaştığını söyledi.

Bugün gazetesinin haberine göre İngiltere'de her yıl 280 bin kişinin kampilobakter enfeksiyonuna yakalandığı fakat ankete katılanlarınsa yalnız yüzde 28'inin bu enfeksiyondan haberdar olduğu belirtildi.

Tavukları pişirmeden önce yıkayanlar bunu daha çok mikropları temizlemek için veya alışkanlık olarak yaptıklarını ifade etti.Kampilobakter, gıda zehirlenmesine neden olan bakterilerin başında geliyor.

ÖLÜM RİSKİ DE TAŞIYOR

Gıda zehirlenmesi vakalarının çoğu tavuklardaki mikroplardan kaynaklanıyor. Zehirlenmenin belirtileri, ishal, mide krampları ve mide bulantıları, ateş ve halsizlik olarak ortaya çıkıyor.

Çoğu hastanın rahatsızlığı yalnızca birkaç gün sürüyor fakat gıda zehirlenmesi uzun vadede, bağırsak sendromu ve sinir sistemini etkileyen Guillain-Barre sendromu gibi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Bu tip rahatsızlıkların ölüme de neden olabileceği belirtiliyor. En büyük risk grubu 5 yaş altı çocuk ve yaşlılar.FSA Başkanı Catherine Brown, "Araştırmamız tavuğun pişirilmeden önce yıkanmasının yaygın olduğunu gösteriyor" dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Tavuğu pişirmeden önce sakın ha yıkamayın!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.