Astım hastası olanlar bu havalara dikkat!

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Ahmet Akın, bugünlerde yaşanan hava değişimlerinde hastaların muhakkak gerekli tedbirleri alması gerektiğini kaydetti.

SAĞLIK .
astım hastası olanlar bu havalara dikkat!

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Ahmet Akın, günümüzde astım hastalarının sayısında artış olduğuna dikkat çekerek, bugünlerde yaşanan hava değişimlerinde hastaların muhakkak gerekli tedbirleri alması gerektiğini kaydetti.Eskişehir Özel Sakarya Hastanesi’nde görevli Uzman Dr. Akın, nisan-mayıs aylarında, gerek alerjik nedenlerle gerek hava değişimleri nedeniyle astım hastalarının sayısında ve astım krizlerinde artışlar gördüklerini söyledi.

Dr. Akın, astım hastalarına önerilerde bulunarak, “Astım hastalarımıza ve astım olabilecek şekilde nitelendirdiğimiz hastalara önerilerimiz; bu hava değişimlerinde, soğuk ve sıcak değişimlerine çok fazla girmemeleri. Dışarıya çıkacakları vakit üzerilerine mutlaka koruyucu bir kıyafet almaları ve tozlu bir ortam oluşacaksa o ortama toz maskesiyle girmelerini önermekteyiz. Ayrıca alerjik astımlı hastalarımızdan da bu konularla alakalı daha dikkatli olmalarını istiyoruz” dedi.

“ASTIM HASTALARI TEMMUZ-AĞUSTOS GİBİ RAHATLAR”

Astım hastalarının temmuz-ağustos ayları gibi şikayetlerinin azalacağını ve rahatlama yaşayacağını da aktaran Akın, “Astım hastaları için özellikle bu geçiş dönemleri yaz aylarına risk arz etmektedir. Yaz ayları, özellikle temmuz-ağustos ayları astım hastalarının rahatladığı, şikayetlerinin daha az olduğu dönemlerdir. Eylül-ekim aylarında yeniden bir hava değişimi, polen salgınları, grip salgınları ortaya çıkacaktır. Bu aylarda da yine dikkat etmemiz gerekmektedir. Savunma sistemimizi güçlendirici beslenmek, ağır egzersizlerden kaçınmak, tozlu ve dumanlı ortama girmemek gerekmektedir. Hastaların mevcut tedavileri varsa bunlara da harfiyen uymaları gerekecektir” diye konuştu.

“60 YAŞ ÜZERİ CİDDİ ASTIM OLAN HASTALARDA NADİREN DE OLSA ÖLÜMLER ORTAYA ÇIKMAKTADIR”

Star gazetesinde yer alan habere göre; “60 yaş üzeri ciddi astım olan hastalarda nadiren de olsa ölümler ortaya çıkmaktadır” diyen Uzman Dr. Akın, şöyle devam etti:“Astım hastalığını daha çok genç popülasyon da görmekteyiz. Genç popülasyonda gördüğümüz astım hastalıkları, hastalarımızda ölümcül seyretmemektedir. Ancak 60 yaş üzeri ciddi astım olan, kırılgan astım olan, ilaç kullanmakta zorluk çeken hastalarımızda astımdan dolayı solunum yetmezlikleri, astımdan dolayı yoğun bakım yatışları ve nadiren de olsa ölümler ortaya çıkmaktadır.”

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Astım hastası olanlar bu havalara dikkat!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.