Su içmek, böbreklerdeki taş oluşumunu azaltıyor

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Sofikerim, günde 2.5 litre su tüketilmesinin böbreklerde taş oluşumu olasılığını azaltan en önemli koruyucu etken olduğunu ifade etti.

SAĞLIK .
su içmek, böbreklerdeki taş oluşumunu azaltıyor

Doç. Dr. Sofikerim, "Dünya Böbrek Günü" dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, böbrek hastalıkları ve bunun sonucunda oluşan kronik böbrek yetmezliğine dikkati çekmek için kamuoyunda farkındalık oluşturulması gerektiğini belirtti.

Böbrek taşlarının yaygın bir sağlık sorunu olduğuna dikkati çeken Sofikerim, yaşam boyunca erkeklerin yüzde 12'si, kadınların yüzde 5'inin belirti veren taş hastalığı ile karşılaştığını vurguladı.

Taşların büyük çoğunluğunu ortadan kaldırabilecek ve tekrar etmesini engelleyecek etkin tedavi yollarının bulunmasının sevindirici olduğunu ifade eden Sofikerim, ağrı, idrarda kanama, kum, bulantı, kusma, idrar yaparken acı-yanma ve idrar sıkışıklığı gibi rahatsızlıkların böbrek taşı belirtileri olduğunu belirtti.

Bazı hastalıklar ve alışkanlıkların kişide böbrek taşı oluşum riskini etkileyebildiğine dikkati çeken Sofikerim, şunları kaydetti:

"Bunlar, taş hastalığı geçmişi, ailede taş hastalığı öyküsü, beslenme alışkanlıkları, diğer tıbbi durumlar, ilaçlar, ishal ve sıvı kaybı, uzun süre, aşırı miktarda kalsiyum tabletleri ve C vitamini kullanımıdır. Böbrek sağlığı için bol su tüketilmesi önemli. Su başta olmak üzere günde 2.5 litre sıvı tüketilmesi böbreklerde taş oluşumu olasılığını azaltan en önemli koruyucu etkendir. Yemeğin tadına bakmadan tuz atanların dikkat etmesi gerekiyor. Tuz, idrardaki kalsiyum miktarını arttırdığı için taş hastalarında mutlaka azaltılmalıdır. Gazlı, asitli içeceklerin haftada 1 litreden fazla tüketimi, fazla çay içilmesi taş hastalığı riskini arttırabilir. Yüksek miktarda hayvansal protein tüketen kişilerin idrarında taş oluşturan maddeler artar."

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Su içmek, böbreklerdeki taş oluşumunu azaltıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.