Uyurken niçin susamayız?

Gün içinde uyanıkken belli aralıklarla su tüketme ihtiyacı duyarız. Peki su ihtiyacını gece uyurken neden duymayız ya da niçin susamayız?

SAĞLIK .
uyurken niçin susamayız?

İnsanların biyolojik saatlerinin uyku esnasında, vücuttaki hücrelerin su tutmasına imkan veren vasopresin hormonunu harekete geçirerek, vücudun su düzenlemesini kontrol ediyor. Uyanık olduğumuz saatlerde idrarla kaybedilen su vücut tarafından su içilerek dengelenmekte. Ancak uyuduğumuz sürede su içmediğimiz için tuvalete de gitmiyoruz. Vücudumuzun ihtiyacı olan suyun tutulması için farklı bir mekanizma kullanıyoruz.

Vasopresin hormonu

Yapılan araştırmalarda, uyuduğumuz sürede biyolojik saatle alakalı sinir hücrelerince salgılanmakta olan vasopresin hormonu düzeyimizde yükselme görülmekte.

Su içme ihtiyacı

Farelerin vasopresin ve biyolojik saatle olan sinir hücresi etkinlikleri insanlarınkiyle benzerlik gösterdiğinden, duyusal sinir hücreleri uyarılarak bunların aralarındaki elektriksel etkinlik takip edilmiştir. Uyanıklık ve uyku döngüsü arasındaki iletişim karşılaştırılmış, saat hücreleri aktif haldeyken vasopresin ve duyusal sinir hücrelerince gerçekleştirilen iletişimin büyük oranda azaldığı görülmüştür. Bu sinir hücrelerinin açlık ve uyku gibi mekanizmaları da düzenleyip düzenlemediği ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Uyurken niçin susamayız?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.