Hipertansiyonu olan dikkat!

Mardin'de özel bir hastanede görev yapan nöroloji uzmanı Dr. Nureddin Kaya, hipertansiyon hastalarının diyet ve ilaçlarına dikkat etmemeleri durumunda felç geçirebileceklerini söyledi.

SAĞLIK .
hipertansiyonu olan dikkat!

Felcin genelde hipertansiyona bağlı olduğunu belirten Dr. Kaya, felç durumuna Mardin ve bölgesinde sıkça rastladıklarını söyledi. Star gazetesinde yer alan ahbere göre; Hipertansiyon hastalarının diyetlerine dikkat etmesi uyarısında bulunan Dr. Kaya, "Hastalar verilen ilaçları çok dikkatli ve zamanında düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir. Bu konuda bir aksaklık hastalarımızın inme dediğimiz felç hastalığı meydana getirmektedir. Bu felçler iki çeşittir. Birincisi hipertansiyona bağlı kanama dediğimiz olay yani beyin kanamasının olduğu felç. 2.si ise damar tıkanıklıkları, bu damar tıkanıklıklarının en sık nedeni atarüzgros dediğimiz damarların daralması yağa kolesterole bağlı ve şeker hastalığına bağlı damarlarda meydana gelen atörüzgros dediğimiz daralma ve buna bağlı pıhtı atmasıdır. Bu hastalarda iskemikserbüs hastalık dediğimiz hastalık meydana gelmektedir. Bu ikisi de felç ve bunların tedavisi çok zor. Özellikle yaşlılarda rastlanan bir olaydır. Mardin bölgesinde diyet alışkanlıklarından dolayı hipertansiyon fazla kilolar ve ilaç kullanım düzensizliğine bağlı bu hastalıklarla çok sık karşılaşıyoruz. Hastalarımız mutlaka bize başvurmaları gerekir. Ayrıca, hastalarımız diyetlerine dikkat etmeli ve ilaçlarını aksatmamalıdır. Eğer bunlara dikkat edilirse felcin büyük oranda azalacağını düşünüyorum" dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hipertansiyonu olan dikkat!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.