Kış hastalıklarına karşı bol sıvı tüketin!

Kış hastalıklarına karşı, bol sıvı tüketip egzersiz yapın!

SAĞLIK .
kış hastalıklarına karşı bol sıvı tüketin!

Soğuk havaların etkisi ve kapalı alanlarda sık vakit geçirilmesi ile gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere kış hastalıklarında artış yaşanıyor. 

Kış hastalıklarına karşı, bol sıvı tüketip egzersiz yapın

Stargazetesi'nde yer alan habere görei Memorial Hizmet Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Emre Saygılı, gribal enfeksiyonlara karşı bol sıvı tüketiminin ve egzersiz yapmanın iyileşme sürecini artırdığını söyledi.

Dahiliye Uzmanı Dr. Emre Saygılı, kış hastalıklarından korunmanın yolları hakkında bilgiler verdi.

Sıvı tüketmenin önemine değinen Saygılı, “Bu dönemde bol sıvı tüketmek hastalıklardan korunmak için çok önemlidir. Enfeksiyon ve yüksek ateş durumunda yeterli miktarda sıvı tüketilmesi iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Kış mevsiminin sebze ve meyveleri bağışıklığımızı güçlendirmek için uygundur. Her gün uygun porsiyonlarda taze meyve tüketilmesi uygun olacaktır. Doktor önerisi olmadan vitamin alınmaması gerekmektedir. Vitamin tabletlerinden çok dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Vücut kış aylarında kendini soğuğa karşı korumak için yağ dokusunu artırmak istemektedir. Bu yüzden genellikle iştahımız kışın açılmaktadır. Diyet konusunda dikkatli olmak şarttır. Kişiler mutlaka düzenli olarak tartılmalı, ideal kilolarını korumalıdır. Birçok bitkisel ürün ilaçlarla etkileşime girebildiğinden doktor önerisi olmadan kullanılmaması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Sık sık el yıkamanın hastalık riskini azalttığını ifade eden Saygılı, “Mikropların taşınmasında eller önemli bir bulaşma yoludur. Sık sık el yıkayarak birçok hastalıktan korunmak mümkündür. Özellikle dışarıdan, toplu taşıma araçlarından eve gelindiğinde öncelikle ellerin yıkanması gerekmektedir. Kışın sürekli kapalı ortamlarda bulunulduğu için kaloriferler nedeniyle iyice kuruyan ev havasını dengelemek için evlerin havalandırılması önemlidir.” diye konuştu. 

“AŞININ KORUYUCU ETKİSİNDEN FAYDALANIN”

Aşının öneminin altını çizen Saygılı, “Her yıl yeni grip salgınları gözlenmektedir. Aşılar yüz 100 koruyucu olmasa bile gribin daha ağır seyretmesini önlemektedir. Özellikle diyabet, KOAH, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkları olanların ve yaşlıların doktor önerisiyle aşı yaptırmaları gerekmektedir. Doktor önerisi olmadan antibiyotik kullanılmaması çok önemlidir. Kışın hastalıklardan korunmak için doğru giyinmek çok önemlidir. Evden çıkmadan önce mutlaka hava durumunu öğrenilmeli, ona göre kıyafet seçimi yapılmalıdır. Ani gelişebilecek hava değişimlerine karşı tedbirli olunduğunda birçok hastalık da engellenmiş olur. Birçok soğuk algınlığı ilacı, özellikle yaşlı hastalarda çarpıntı, tansiyon yüksekliği, prostat problemlerine neden olabilmektedir. Bu açıdan ilaç kullanımında dikkatli olmak gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Düzenli yürüyüş ve egzersizin çok önemli olduğunu belirten Saygılı şu önerilerde bulundu; “Kış ayları güneşin erken batması, havanın genelde kapalı olması duygu durumunu da olumsuz etkileyebilmektedir. Bunun için havanın güneşli olduğu dönemlerin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu dönemde yürüyüş ve egzersizlere devam edilmesi önemlidir. Düzenli ve kaliteli bir uyku da hastalıklardan korunma ve sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardandır.”

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kış hastalıklarına karşı bol sıvı tüketin!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.