Tembel göze karanlık tedavisi

Kanada'da yapılan bir araştırmada tembel göz bir süre karanlıkta bekletildiğinde görme yeteneği daha iyileştiği belirlendi.

SAĞLIK .
tembel göze karanlık tedavisi

 Çocukların bir kısmında görülen göz tembelliğinin karanlıkla tedavi edilebileceği belirtildi. Kanada'da yapılan bir araştırmada 10 gün karanlıkta bekletilen tembel gözün görme yeteneğinin 'heyecan verici' bir şekilde geliştiği gözlemlendi. Kanadalı araştırmacılar daha başlangıç aşamasında olan bu yöntemin çocuklardaki göz tembelliğinin tedavisi için yeni bir yol olduğuna inanıyor.
 
Tembel göz ya da ambliyopi 25 çocuktan birini etkiliyor. Göz ile beyin arasındaki bir bağlantıdan kaynaklanan bu sorun çocuklarda ileriki yaşlarda körlüğe varabilecek daha ciddi sorunlara yol açabiliyor. Nova Scotia'daki Dalhousie Üniversitesi araştırmacıları göz tembelliği olan çocukları penceresiz kapalı iç içe geçmiş odalara koyup 10 gün görme yetenekleri test edildi. 10 gün çocuklar opdalardayken beslendi. Bir hafta sonra tembel gözün görmeye başladığı tespit edildi.
 
Cell dergisinde çıkan araştırma sonucunu değerlendiren Kevin Duffy "heyecan verici" ifadelerini kullandı. Araştırmada karanlıkta kalan çocukların beyinlerinin ham kısmının çalışmaya başladığı belirtildi.
 
Ancak Londra King's College'den Prof. Chris Hammond deneyde pratik ve etik sorun olmasına rağmen heyecan verici olduğunu söyledi. geçen yıl Cardiff Üniversitesi'nde yapılan aynı tür deney hayvan hakları savunucularının tepkisini çekmişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Tembel göze karanlık tedavisi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.