Hipermetropluk başarıyı etkiliyor

Göz tembelliği ve hipermetrop okuldaki başarıyı etkiliyor.

SAĞLIK .
hipermetropluk başarıyı etkiliyor

Çocuklarda fark edilmeyen göz bozuklukları, onların hem sosyal hem de zihinsel gelişimlerini olumsuz etkileyebiliyor.

Dünyagöz Altunizade'den Dr. Mürüvvet Tüzünalp, hipermetrop, göz tembelliği, gizli şaşılık gibi rahatsızlıkların çocukların hayat boyu az görmesine, derslerinde, spor aktivitelerinde ve hayatlarının bir çok alanında başarısız olmasına sebep olabildiğini vurguladı.

Dünyagöz Altunizade'den Dr. Mürüvvet Tüzünalp, gözünde hipermetrop olan bir çocuğun hem yakını hem de uzağı rahat göremediği için algı düzeyinin düşük olabileceğini belirterek şöyle konuştu:

"Çocuğunun görme bozukluğunun farkında olmayan aileler, çocuklarının derslerdeki düşük başarı seviyelerini, öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağlıyor. Oysa çocuğun öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik yok, iyi göremediği için derslerinden geri kalabiliyor.

Örneğin hipermetrop olan bir çocuk, yakını göremez ama uzağı da iyi göremez. İyi göremediği için de algısı da zayıftır. Bu durum çocuğun IQ gelişimini de olumsuz etkiler. Bu tip çocuklar genelde sakin ya da başarısız olarak algılanır."

ASTİGMAT, DİKKAT DAĞINIKLIĞININ NEDENİ OLABİLİR

Dr. Tüzünalp; "Yüksek derecede astigmatı olan çocuklarsa hiçbir şeye odaklanamazlar. Bu nedenle dikkatleri çok çabuk dağılır, sakar olurlar.

Çünkü üç boyutlu görüntü oluşturamazlar. Derinlik algıları olmadığı için bardağı almaya yeltenirler ama devirirler, köşeleri algılayamazlar bu nedenle hep sağa sola çarparlar. Topa vurmak isterler ama ıskalarlar. Bu da durum çocukta huzursuzluk yaratır. Bu tip çocuklar aileleri ya da arkadaşları tarafından sakar, dikkati dağınık ya da çok hareketli olarak tanınırlar."dedi.

Göz bozukluğunda önlem alınmadığı takdirde gözde tembellik başladığını vurgulayan Dr. Mürüvvet Tüzünalp, bu durumun ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini ciddi oranda etkilediğinin altını çizdi.

DÜZENLİ GÖZ MUAYENESİNİN ÖNEMİ

Dr. Tüzünalp, çocukların bebeklik döneminden itibaren düzenli olarak göz muayenesinden geçmeleri gerektiği uyarısında bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Düzenli göz muayenesinden geçen bir çocuk için göz bozuklukları sorun değildir. Çünkü düzenli muayenede sorun erken yaşta fark edilir ve tedavi edilir. 3 yaşına kadar fark edilen görme sorunlarında uygulanan tedavilerle görme yüzde yüze ulaşabiliyor.

Ancak zamanında müdahale edilemezse sorun, görme azlığı şeklinde hayat boyu devam edebilir."

DOKTORA BAŞVURULMASI GEREKEN DURUMLAR

· Okulda,derslerde başarı düşüklüğü

· Gözleri kısarak bakma

· Baş ve boynun bir yöne eğik tutulması

· Baş ve göz ağrıları,okurken çabuk yorulma uyku hali

· Gözlerde kayma

· Sulanma kızarıklık çapaklanma

· Kapaklarda veya gözlerde şekil bozuklukları,asimetriler

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hipermetropluk başarıyı etkiliyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.