Kışın hastalıktan en çok koruyan besinler

Havaların soğumasıyla beraber soğuk algınlığı rahatsızlıkları arttı. Şifayı bitkisel ürünlerde arayanlar ise aktarlara koşuyor...

SAĞLIK .
kışın hastalıktan en çok koruyan besinler

Özellikle de son dönemde çok popüler olan çörek otu yağı ve öğütülmüş hali vatandaşlardan tarafından büyük ilgi görüyor. Bunun yanı sıra Keçiboynuzu Pekmezi de aileler tarafından bilhassa çocukları için satın alınıyor.

Soğuk algınlığından korunmak için birçok bitkisel ürünün olduğunu söyleyen Aktar Erdem Karaduman, "En başta ıhlamur, okaliptus, hatmi çiçeği, kuşburnu, ekinezya ve nar çiçeği ürünlerle öksürük ve balgam vücuttan atılabilir. Bu ürünlerin aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve vücut direncini artırıcı özellikleri vardır. Bunlara ek olarak arı sütü-bal-polen karışımı macunlar ve propolis önerebiliriz.

Bitki ile tedavide dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de düzenli ve sabırlı tüketmektir. Halkımız da yıllardan bu yana yanlış bitki tüketimi vardır. Ürünleri aldıkları aktarların bilgisi ve görüşleri doğrultusunda tüketmek bitki ile elde edilecek şifanın artmasına en önemli etkendir.

Örnek verecek olursak ıhlamurun kaynatılıp içilmesi yanlış tüketim olduğundan dolayı beklenen şifayı vermemektedir. Doğrusu ise ıhlamuru kaynatmadan demleme usulü yapılması ve mümkünse şeker yerine bal ile tatlandırılması gereken şifayı verecektir. Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezlerinden biri de doğal pekmezler ve özellikle de keçiboynuzu (harnup) pekmezine çok yoğun ilgi oluyor. Öksürük, balgam söktürücü, kan yapıcı ve çocuk gelişiminde özellikle sigara içenler için birebir üründür. Yapılan araştırmalarda akciğer kanserine yüzde 90 iyi geldiği bilinmektedir." dedi.

CİHAN

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kışın hastalıktan en çok koruyan besinler
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.