Ağrı kesiciler sağır ediyor

Araştırmacıların iddia ettiğine göre kadınların kullandığı aspirin dışındaki her ilaç işitme kaybı riskini artırıyor.

SAĞLIK .
ağrı kesiciler sağır ediyor

Yapılan bir araştırmaya göre ibuprofen ve parasetamol dahil ağrı kesicilerin düzenli günlük kullanımı kadınlarda işitme kaybı riskinin oldukça artmasına yol açabiliyor.

Brigham'dan bilimadamları ve Boston'daki Kadın Hastanesi 31-48 yaş arasındaki 62,261 kadınla yaptığı araştırmada verileri inceledi. 1995 ve 2009 arasında 14yıl süren bu çalışmanın neticesinde 10,012 kadın işitme kaybı bildirdi.

Haftada 2 ya da 3 kez ibuprofen kullanan kadınların %13 işitme kaybına uğradıkları ve haftada 5gün kullananlardaysa bu oranın %21e ,haftanın 6 ya da 7 günü kullanan kadınlardaysa %24'e kadar yükseldiği sonucuna vardı.

Çalışmanın baş araştırmacısı olan doktor Sharon Curhan steroid olmayan enflamatuar ilaçların duyma organı kokleadaki kan akışını azaltıp fonksiyon bozukluklarına neden olabildiğini açıkladı ve bu tip ilaçları kullanmak durumunda olan kişilerin riskleri, yararları hakkında uzman doktorlara danışmaları aynı zamanda diğer olası alternatifleri de ararştırmaları gerektiğini belirtti.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Ağrı kesiciler sağır ediyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.