Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir?

Şekerli ve tatlandırıcılı diş macunlarından kaçınarak dişlerin fırçalanması orucu bozar mı?

RAMAZAN .
oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir?

Ağız kokusu çekilmez bir hal alabilir ve günlük hayatı etkileyebilir. Özellikle Ramazan ayında ağzınız kokuyorsa bu sizi çok rahatsız edebilir. Ağız kokusunu azaltmak için diş hekimleri belirli yöntemler öneriyor. 

İşte, Ramazan ayında ağız kokusunu engellemenin yolları ;

Şeker hastalığı, sinüs ve akciğer enfeksiyonları, böbrek ve karaciğer yetmezliği, diş ve diş eti sorunları ağız kokusunda genel olan nedenlerdir. Özellikle Ramazan ayında açlık ve susuzluğa bağlı olarak kötü nefes ve kötü tat alma artabilir. Ramazan ayında kötü nefes kokmasının başlıca nedeni, açlık nedenli vücudun verdiği kimyasal tepkimeler ve dişlerde, ağız içinde biriken bakteriler olarak sayılabilir. Su içilemediğinden ağız kuruluğu nedenli ağız kokusu oluşumu da olabilir.

Ağız içinde tükürüğümüz ağız ve dişleri yıkar ve korur. Tükürüğün azalması demek ağız enfeksiyonlarına karşı karşıya kalmak ve kokuyu ortaya çıkarır. Ramazan ayı boyunca ağız kokusunu engellemek istiyorsanız yapılacak şey, oruç harici kalan vakitlerde bol su ve sıvı tüketmektir.

Bir diğer öneli konu ise ramazan ayı içinde şekerli gıdaların tüketiminin artmasıdır. Şekerli olan tatlıları fazla yemek ağız içinde özellikle dişlerde plak oluşumunu hızlandırır. Uzmanlar şekerli gıdaların yenilmesinden sonra, dişlerin çok iyi fırçalanması ve dil, dil arkasının, yanakların temizlenmesinin gerekliliğini söylüyor. Diş ipi kullanımı yanı sıra gargaranın sıklıkla yapılması gerekir. Böylece oluşan plak dağılacak, dil ve yanak çevresinde oluşabilecek bakteriler engellenecektir. Ağız kokusu azalacaktır.

Ramazan ile birlikte yenilen iftar yemeklerinde bol sarımsaklı, soğanlı gıdalar ertesi gün midede rahatsızlık yaratarak kötü koku yapabilir. Bu nedenle daha çok lifli, posalı ve haşlama, kızartma gibi sindirimi kolay gıdaların seçilmesi ağız kokusunun önüne geçecektir. Üstelik bu tarz gıdalar kabızlığın da önüne geçerek bağırsaklarınızı, mideyi rahatlatacaktır.

Ramazan ayında bol su içtiğiniz, yediğinize ve diş sağlığınıza dikkat ettiğiniz halde ağız kokunuz devam ediyorsa mutlaka bir hekime gözükmekte de fayda vardır. Ağız kokusunun altında oluşabilecek olan çeşitli enfeksiyonlar kontrol edilmelidir. Ayrıca bir diş hekimine düzenli olarak kontrol olmak oluşabilecek olan plakları ve çürükleri temizletmek gereklidir.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.