Kerkük'te zikir geleneği devam ediyor

Kerkük'teki Mecidiye Camisi ve Tekkesi’nde yaklaşık 200 yıl önce başlatılan zikir merasimleri devam ediyor

RAMAZAN .
kerkükte zikir geleneği devam ediyor

Irak'ın Kerkük kentindeki Mecidiye Camisi ve Tekkesi'nde yaklaşık 200 yıl önce başlatılan zikir merasimleri eski canlılığıyla devam ediyor.

Her perşembe akşamı Kerkük’teki tekkede bir araya gelen vatandaşlar, önce ibadetlerini yapıyor, sonra "Ya Allah" diyerek zikre duruyor. Merasime Erbil, Süleymaniye, Bağdat ve diğer kentlerden de katılım oluyor.

Kerkük’teki dervişler tarafından kurulan ve daha sonra Osmanlı Sultanı 1. Abdülmecit döneminde genişletilen tekke, ramazanın başlamasıyla daha çok ilgi görmeye başladı.

"Önemli din adamları burada yetişir" 

Mecidiye (Büyük) Tekkesi Şeyhi Yusuf Zengene, zikirden sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu tekkede yaklaşık 200 yıldır dini ve kültürel programlarla birlikte zikir merasimleri yapılır. Önemli din adamları burada yetişir." dedi. 

Mecidiye Cami ve Tekkesi ikinci Şeyhi Necat El-Askeri de Her perşembe akşamı tasavvuf sevenlerin tekkede bir araya gelerek ibadet ettiğini ve zikir törenine katıldığını anlatarak, "Irak'taki tüm değişikliğe rağmen bu tekke özünü kaybetmemiştir." ifadesini kullandı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kerkük'te zikir geleneği devam ediyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.