Allah için oruç tutma fikrinden çok etkilendim

Fransa’da sonradan Müslüman olan Roland ve Rouger, ramazan ayında yeme-içme vaktinden boşalan zamanı ibadet etmeye ve İslam’ı daha iyi öğrenmeye ayırıyor.

RAMAZAN .
allah için oruç tutma fikrinden çok etkilendim

İslam'ı seçen Fransızlar, Ramazan ayında yeme ve içme vaktinden boşalan zamanı ibadet etmeye ve İslam’ı daha iyi öğrenmeye ayırdıklarını söyledi. Sonradan Müslüman olan Nureddin Roland ve Thibaud Rouger, ramazan ayını nasıl geçirdiklerini AA muhabirine anlattı.

28 yaşındaki Roland, Ramazan ayında oruç tutulurken bir miktar zamanın da boşa çıktığını belirterek, bu zamanı da ibadet etmek ve okumakla değerlendirdiğini söyledi.

8 yıl önce Müslüman olduğunu ve Müslüman olduktan kısa bir süre sonra Ramazan ayının geldiğini belirten Roland, “Başlangıçta ramazan ayında orucun yatsı ezanına kadar tutulduğunu düşünüyordum ve o zaman ağustos ayındaydık. O zaman oruç hakkında fazla bilgim yoktu ve yanlış yapmaktan korkuyordum. O yüzden hava kapkaranlık olduğu zaman orucu açıyordum. Dolasıyla çok yoğundu.”

Ramazan ayı hakkında en çok kendisini etkileyenin başlarda açlık hissi ve Allah için oruç tutma fikri olduğunu anlatan Roland, bunun bir benzeri olmadığını ve daha önce bunu yaşamadığını ifade etti.

Roland, Müslüman olduktan sonraki ilk ramazan ayıyla beraber İslam’ı daha iyi tanıdığını ve öğrendiğini kaydetti. Roland, ramazanın tefekkür ayı olduğunu ve bu ayı tefekkürle bağdaştırdığını vurguladı.

“Ramazan’da Türkiye’de olmak istiyorum”

Roland, ramazanın atmosferi ve paylaşma yönünü sevdiğini belirterek, 3 yıl önce İstanbul ve Trabzon’da oruç tuttuğunu ve çok hoşuna gittiğini söyledi.

Sonradan Müslüman olan bir Fransız olarak orucu Müslüman bir ülkede tutmanın insanı etkilendiğini ifade eden Roland, örneğin davulun sesiyle sahura uyanmanın, ezanı duymanın ve iftarlarda insanların birbirlerini davet etmesinin kendisinde olumlu anlamda iz bıraktığını anlattı. Roland, bu yüzden “Ramazan’da Türkiye’de olmak istiyorum.” dedi.

30 yaşındaki Rouger de günlerin uzun ve yorucu olmasına rağmen ramazan ayını her yıl beklediğini ve oruç tutarken zorlanmadığını kaydetti.

Müslüman olduktan sonra ilk oruç tutacağı zaman, bunun zor olup olmayacağı konusunda endişe yaşadığını ifade eden Rouger, “Sonradan, Allah’ın oruç tutanlara bütün zorlukları aşacak bir güç verdiğini çabuk fark ettim.” sözlerini ekledi.

Ramazan ayı olması nedeniyle yeme ve içmeden kalan vakti tefekküre ve ibadet etmeye ayırdığını belirten Rouger, ramazanın diğer aylardan farklı olarak manevi duyguların daha yoğun olarak yaşanması ve Kur’an ayı olmasını sevdiğini söyledi. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Allah için oruç tutma fikrinden çok etkilendim
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.