Kâbe-i Şerif ve Mescid-i Nebevi Sergisi’ne büyük ilgi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında Altınpark’ta açtığı ‘Kabe-i Şerif ve Mescid-i Nebevi Sergisi’ ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

RAMAZAN .
kâbe-i şerif ve mescid-i nebevi sergisi’ne büyük ilgi

Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 bin kişilik iftar alanının bulunduğu Altınpark’ta düzenlenen organizasyon ve etkinliklerle Başkentliler 11 ayın sultanı Ramazan’ı anlamlı şekilde yaşıyor.

Orucunu açan binlerce vatandaş iftar sonrasında ‘Kabe-i Şerif ve Mescid-i Nebevi Sergisi’ni ziyaret ediyor. ‘Osmanlı Dönemi Kabe-i Şerif, Medine-i Münevvere Örtüleri’ ve tezhip sanatı eserlerinin bulunduğu sergi salonunu ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. Tarihi ve manevi öneme sahip eserleri yakından inceleyen vatandaşlar, duygusal anlar yaşıyor. Sergide bulunan dünyanın en büyük el yazması Kur’ an-ı Kerim başka ilgi görüyor. Eserlerle ilgili bilgi edinen ebeveynler çocuklarına da bilgiler veriyor. Şehir dışından da birçok ziyaretçinin geldiği sergi salonunun girişinde geleneksel kıyafetlerle Osmanlı şerbeti ve lokum ikram ediliyor.

SERGİLENEN KÂBE ÖRTÜLERİ

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1572 yılında yaptırılan Kâbe Kapı Örtüsü, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1544 yılında yaptırılan Medine Kabir Örtüsü, III. Selim tarafından 1789 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı Örtüsü, III. Selim tarafından yaptırılıp 17891807 yılları arasında kullanılan Medine Kabir Örtüsü, II. Mahmut tarafından yaptırılıp 18081839 yılları arasında kullanılan Medine Kabir Örtüsü, II. Mahmut tarafından 1826 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı Örtüsü, Sultan Abdülmecid tarafından 1840 yılında yaptırılan Medine Şam Kapısı Örtüsü, Sultan Abdülmecid tarafından 1855 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı Örtüsü, Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılıp 1861- 1876 yılları arasında kullanılan Medine Kabir Örtüsü, Sultan Abdülaziz tarafından 1870 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı Örtüsü, Sultan Abdülhamit tarafından 1894 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı ve Medine Kabir örtüleri, Mehmet Reşat tarafından yaptırılıp 19091918 yılları arasında kullanılan Medine Kabir Örtüsü ile tarihi ve manevi öneme sahip çok sayıda eser ziyaretçiler için sergileniyor.

Kabe-i Şerif ve Mescid-i Nebevi Sergisi, 21 Haziran Çarşamba gününe kadar açık olacak.-Diriliş Postası

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kâbe-i Şerif ve Mescid-i Nebevi Sergisi’ne büyük ilgi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.