Tarihten bir ibret vesikası

Yakub b. Süfyan, Hz. Hüseyin'e karşı savaşan ve "Şu ana kadar başıma hoşlanmadığım hiçbir şey gelmedi" diyen ihtiyarın ibretlik sonunu anlatıyor.

RAMAZAN .
tarihten bir ibret vesikası

“Hayat iman ve cihaddır” sözünün sahibi, İslam’ın büyük şehidi Hz. Hüseyin ve ehl-i beytini katleden orduda yer alanların akıbeti daha o zamandan merak konusu olmuştur. Bir görgü tanığı olan Yakub b. Süfyan’ın ağzından nakledilen şu olayı, hemen bütün ilk ve muteber tarih kaynakları aktarır:

“Çiftliğimdeydim. Cemaatle yatsı namazını kıldıktan sonra oradakilerle oturup muhabbete başladık. Hz. Hüseyin’e geldi söz. Orada bulunan adamlardan biri dedi ki: “Ben ısrarla takip ettim, Hüseyin’in üzerine yürüyüp onunla savaşanların hemen tamamının akıbeti feci oldu.” Bizimle bulunan çok yaşlı bir adam, “Ben de ona karşı savaşanlardandım, fakat şu ana kadar başıma hoşlanmadığım hiçbir şey gelmedi” dedi. Yanmakta olan kandil o sırada sönmeye yüz tuttu. İhtiyar onu yakmak için kalktı. Fitille oynarken ateş birden parlayıp ihtiyarın elbisesini tutuşturdu. İhtiyar canını kurtarmak için çiftliğimin hemen önünden akan Fırat’a koştu. Fakat ne yanmaktan kurtulabildi, ne boğulmaktan.”

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Tarihten bir ibret vesikası
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.