Müslümanlar 22 bin camide itikafta

Diyanet İşleri Başkanlığı, yurt genelindeki 21 bin 920 camiyi, itikafa girmek isteyenler için hazırlarken, Ankara'da Kocatepe, İstanbul'da Eyüp Sultan Camii'ye kadar birçok camide müslümanlar itikafa girdiler.

RAMAZAN .
müslümanlar 22 bin camide itikafta

Ramazan ayının en önemli sünnetlerinden biri olan itikaf, kişinin sıradan davranışlardan uzaklaşarak, ibadet amacıyla belli bir şekilde camide kalması anlamına geliyor.

Modern hayatta yaşanan yoğunluk sebebiyle, kendisine zaman ayıramayan Müslüman için bulunmaz bir fırsat olarak da nitelendirilen itikaf, geride bırakılan yılın muhasebesini yapmak, geleceği daha verimli bir şekilde planlayabilmek, ramazan ayının manevi ikliminden daha fazla yararlanmak ve "Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi"ni tam olarak ihya edebilmenin yolu olarak da görülüyor.

Ankara Müftüsü Mefail Hızlı, yaptığı açıklamada, ramazan ayı vesilesiyle hatırlanması gereken bir ibadetin de itikaf olduğunu vurguladı. Bu ibadetin son dönemlerde ihmale uğradığını dile getiren Hızlı, "İtikaf ibadetini Hazreti Peygamberin ramazanın son on gününde titizlikle yerine getirdiği bilinmektedir" dedi.

İtikafın akıllı, ergenlik çağına gelmiş bir Müslüman'ın beş vakit namaz kılınan bir mescit ya da camide Allah'a daha yakın bir kul olabilme niyetiyle bir süre durması olarak tarif edilebileceğini ifade eden Müftü Hızlı, "İtikafta bulunan kişi zaruri ihtiyaçları dışında bulunduğu camiden dışarı çıkmaz" diye konuştu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Müslümanlar 22 bin camide itikafta
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.