Bir Yıldız Daha Kaydı

İlk kadın Türk Halk Müziği solisti ve ilk kadın şef Neriman Altındağ Tüfekçi 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

MÜZİK .
bir yıldız daha kaydı

Neriman Altındağ Tüfekçi, geçen Pazar günü geçirdiği kalp krizinin ardından tedavi altında alındığı İstanbul Florance Nightingale Hastanesi’nde vefat etti.

BAKAN GÜNAY’DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türk Halk Müziği sanatçısı Neriman Altındağ Tüfekçi’nin vefat etmesi dolayısıyla yayınladığı başsağlığı mesajında, Tüfekçi’nin Türk Halk Müziği’nin gelişmesine büyük katkıda bulunduğunu ifade etti.

UZUN HAVALARIYLA TANINIYORDU

1926 yılında doğan Tüfekçi, 16 yaşında stajyer sanatçı olarak Ankara Radyosu’na girdi. Halk müziğinin bağımsız bir dal olarak ayrılmasından sonra, bu ihtisas dalını seçen ilk sanatçı olan Neriman Altındağ Tüfekçi, 1957 yılında Kadınlar Korosu’nu kurup yönetti. 1959’da İstanbul Radyosu’na geçen Tüfekçi, burada Yurttan Sesler Kadınlar Korosu’nu kurdu. Güçlü sesi ve yorumunun yanı sıra en geniş repertuvara sahip sanatçılardana biri olan Tüfekçi, yüzden fazla da derleme yaptı. Sanatçı iki çocuk annesiydi. Tüfekçi’nin eşi Nida tüfekçi ile birlikte yazdığı “Memleket Türküleri” adlı bir de kitabı var.

YARIN DEFNEDİLİYOR

Tüfekçi için yarın ilk tören, kurucu yönetim kurulu üyesi olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda yapılacak. Tüfekçi’nin cenazesi Teşvikiye Camisi’nde kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. 

Türk Halk Müziği konusunda Türkiye’nin en önemli isimlerinden biri olan Nida Tüfekçi ise 1993 yılında hayatını kaybetmişti. Daha ilkokula başlamadan babasından bağlama çalmayı öğrenen Nida Tüfekçi de pek çok ödül kazanmıştı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bir Yıldız Daha Kaydı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.