"Arbane" belgesele konu olacak

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin yerel müziklerindeki ana ritm kaynağı olan, Mezopotamya'nın ortak çalgısı olarak bilinen "arbane" belgesele konu oluyor.

MÜZİK .
arbane belgesele konu olacak

Valiliğin desteğiyle TRT Müzik belgesel ekibi tarafından, çekimleri tarihi İçkale'de süren belgeselde "arbane" tüm yönleriyle kameraya yansıtılıyor.

Bu enstrümanı üreten, "Diyarbakır’ın Tezenesi" olarak nitelendirilen halk ozanı Aşık Zülfi Yoldaş’ın da rol alacağı belgeselde arbane yapımının yanı sıra yöre kültüründeki önemi de vurgulanacak.

Belgeselin görüntü yönetmeni ve senarist Mesut Bülent Mortaş, AA muhabirine, bölgeye özgü geleneksel enstrümana dört bölümden oluşacak belgesel filmin bir bölümünde yer vereceklerini söyledi.

Mortaş, çekimleri süren belgesel filmin "Ritimli Göze Arbane" bölümünde müzik aletinin tanıtımının yapılacağı ve Diyarbakırlı sanatçıların "arbane" eşliğinde seslendirdiği ağıt, ilahi ve düğün ezgilerine yer verileceğini belirtti.

Bir atölye kurarak, arbanenin yapılışını tüm aşamalarıyla belgeselde göstermeyi planladıklarını kaydeden Mortaş, bunu sanatsal kareler ve özel müziklerle gerçekleştirmek istediklerini vurguladı.

Mortaş, tarihi İçkale'deki eski jandarma binası ve St. George Kilisesi’nde çekimlerin sürdüğüne işaret ederek, Keçi Burcu'nda ilahi eserlerin seslendirileceği çekimlerin Diyarbakır Surları'ndaki görüntülerle sona ereceğini dile getirdi.

Türkiye’nin müzik kültürünü anlatacak projenin kendi hayali olduğuna dikkati çeken Mortaş, belgeselde klasik değil farklı bir anlatım dili kullandıklarını anlattı.

Mortaş, çocukluğunun Diyarbakır’da geçtiğini o nedenle kentteki sosyal yaşantıyı ve sıcaklığı unutmadığını vurgulayarak, yıllar sonra bölgede çalışma fırsatı bulduğunu söyledi.

Proje sorumlusu Burhan Tanrıverdi ise, Diyarbakır halkının samimiyetinin, çalışmalarını yürütürken kendilerine güç verdiğini kaydederek, bölge kültürüne hizmet etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git "Arbane" belgesele konu olacak
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.