Itrî'nin 54 bestesi 5 CD’de toplandı

Kültür A.Ş., Itrî'nin 54 bestesini 5 CD’den oluşan bir albümde bir araya getirdi.

MÜZİK .
 ıtrînin 54 bestesi 5 cd’de toplandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş, büyük Türk bestekârı Buhûrîzade Mustafa Itrî’nin bilinen bütün bestelerini tek albümde topladı.

Büyük bestekâra ait 54 eserin yer aldığı albüm, 5 CD’den oluşuyor. “Bilinen ve Bilinmeyen Yönleriyle Buhûrîzade Mustafa Itrî Efendi” adını taşıyan albümün ilk 4 CD’sinde yer alan eserler, güfteye sahip, beşinci CD ise saz eserlerinden oluşuyor.

Sanat yönetmenliğini Ney ve Tanbur üstadı Dr. Murat Salim Tokaç’ın yaptığı albümdeki eserleri ses sanatçıları Güzin Değişmez, Eda Karaytuğ, Murat Irkılata, Ertan Bilgi ve Şükrü Türkmen seslendirmiş.

Bahçe tutkunu Itri, mahlasını ıtır çiçeğinden almış

Albümde ayrıca Itrî’nin bilinmeyen yönlerini anlatan ve aynı zamanda eser açıklamalarının yer aldığı bir kitapçık da bulunuyor.

Kitapçıkta yer alan bilgilere göre tam bir bahçe ve çiçek tutkunu olan Itrî’nin mahlası ıtır çiçeğinden geliyor. Mustaa Bey Armudu (Mustafa Bey Armudu) diye bilinen armut cinsini İstanbul’a ilk getiren ve yetiştiren isim ise yine Itrî.

Bilgi için tıklayınız

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Itrî'nin 54 bestesi 5 CD’de toplandı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.