Abdülkadir Selvi: AK Parti’nin İstanbul stratejisi iki ayaklı

İSTANBUL seçimleri Türkiye’yi kilitledi.

KÜLTÜR SANAT .
abdülkadir selvi: ak parti’nin istanbul stratejisi iki ayaklı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’ya giderken yaptığı açıklama bir dönüm noktası oldu. AK Parti İstanbul’da 38 ilçede oyların sayılması, Büyükçekmece’de ise seçimlerin iptal edilmesi için YSK’ya başvuruda bulundu. Şimdi gözler Yüksek Seçim Kurulu’na çevrilmiş durumda.

AK Parti’de İstanbul seçimlerine yönelik olarak ciddi bir hukuki arayış yaşanıyor. İki eğilim söz konusu. Onları paylaşacağım. CHP adayı Ekrem İmamoğlu önde gitmesine rağmen İstanbul seçimleriyle ilgili hukuki süreç tamamlanmış değil. Ama AK Parti’de İstanbul seçimlerine ilişkin ciddi bir sorgulama süreci yaşanıyor. Seçimlerden sonraki ilk MYK toplantısı çarşamba günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılacak. Seçim sonuçları değerlendirilecek ama özellikle İstanbul ve Ankara seçimleri masaya yatırılacak. Seçimler cuma günü ise MKYK’da ele alınacak. Erdoğan’ın kabinede ve parti yönetiminde değişiklik yapmak için İstanbul seçimlerinin netleşmesini beklediği ifade ediliyor. Beklenti Erdoğan’ın önemli oranda bir değişikliğe gideceği yönünde. Seçimlerle ilgili olarak yarın yapılacak MYK toplantısına sunulmak üzere bir rapor hazırlandığı söyleniyor. İstanbul seçimleri için titiz bir çalışmanın yapıldığı ifade ediliyor. AK Parti’nin hazırladığı raporda, “CHP’nin sandık hilesi ve sahte seçmen yazımı” geniş yer tutuyor.

Bir resmi rapor var, bir de özeleştiriye açık parti içi konuşmalar. Çözüm sürecinde sık sık gündeme gelirdi ya, “öz fikrim” diye. Öyle bir şey işte. Resmi rapor, CHP’nin organize bir şekilde sandık sonuçlarıyla oynadığı iddiasına dayanıyor. Seçimin kazanılmamasında yapılan hataların etkili olduğunu düşünenler ise özeleştiri yapılmasını istiyor.  

SEÇİM YANLIŞLARI

İstanbul için kampanya dilinde “terörist” ve “Kürdistan” söylemlerinin Kürt seçmeni olumsuz etkilemesi, Ekrem İmamoğlu’na yönelik kampanyanın ters tepmesi, muhtarlık seçimleri için İstanbul dışına çıkanların yüzde 80’inin AK Parti seçmeni olması, seçimlerden birkaç ay önce tecrübeli mahalle ve sandık temsilcilerinin değiştirilmesi, sandıklarda CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Vatan Partisi ve HDP’li görevlilerin birlikte hareket etmesine karşılık, AK Parti görevlisinin yalnız kaldığı gibi noktalar üzerinde duruluyor.

OYLARIN TAMAMININ SAYILMASI

Kulisleri paylaştıktan sonra, AK Parti’nin İstanbul seçimleriyle ilgili stratejisine dönmek istiyorum.

İki eğilim söz konusu.

Devamını Oku

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Abdülkadir Selvi: AK Parti’nin İstanbul stratejisi iki ayaklı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.