Nagehan Alçı: Yenibirparti.org sitesinin arkasında kim var?

Bir süredir Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül’ün başını çekeceği yeni bir parti ya da yeni partiler kurulacağı iddiası dilden dile dolaşıyor ancak iki gün önce ortaya çıkan internet sitesi bu iddiayla bağlantılı mı?

KÜLTÜR SANAT .
nagehan alçı: yenibirparti.org sitesinin arkasında kim var?

Teknolojik işlerden pek anlamayan ben bile ‘Yenibirparti.org’a girince sitenin epey profesyonelce yapıldığını fark ettim. Sadece altyapı değil, fikren de uzun süre düşünülmüş, geliştirilmiş, akademik bir üslup kullanan, muhafazakarları da, merkez sağı da kapsayacak, özgürlükçü bir dile sahip, kapsamlı bir içerik var ortada. Bir de “arkası yarın” tadında bir gizem. Gizli, puslu, karanlık…

 Kim bu siteyi hazırlayanlar? Okların işaret ettiği gibi Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül mü var arkalarında? Dün Fatih Altaylı hatırlatmış, önce bu sitenin Twitter hesabından Gül, Davutoğlu ve Ali Babacan takip ediliyor, sonra siliniyor. Birileri iz bırakmak ya da hedef göstermek istiyor sanki…

 Soruşturdum. Davutoğlu cephesi çok net bir dille “Ne ilgim ne bilgim var” diyor ve bu işi de kendisine yönelik bir operasyon olarak görüyor. Gül cephesi de etrafına, kesinlikle ilgilerinin olmadığını ifade ediyor. O zaman bu site neyin nesi? Birileri Türkiye siyasetini manipule etmek mi istiyor?

Duyumlarım, Davutoğlu cephesinin yeni bir parti fikrine açık kapı bıraktığı ama bunu zamana yayma eğiliminde olduğu yönünde. Gül ve Davutoğlu’nun birlikte hareket etme olasılıklarını çok düşük görüyorum. Zaten bu iki isim dünyaya farklı bakan isimler. Örneğin dış politikaya bakışları taban tabana zıt. Hangi ortakta buluşacaklar? Gül cephesinin harekete geçme olasılığı çok daha zayıf. Her konuda aşırı temkinli ve yavaş hareket eden bir siyasetçinin seçimlere 1 ay kala böyle bir çıkış yapması imkansıza yakın görünüyor.

Birileri ortalığı bulandırmak, seçimlere az bir zaman kala siyaset mühendisliği yapmak istiyor. Ama bunlar beyhude çabalar. Türkiye’de siyaset kurumu bu oyunlara gelmeyecek kadar güçlendi.

 

 

***

Mehmet Sevigen: Önder Aksakal telefonlarıma çıkamıyor

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal başka bazı isimlerle birlikte Mehmet Sevigen’i de sayıp “Sevigen, DSP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak istedi, kabul etmedik” deyince aklıma Mehmet Bey’le birkaç hafta önce yaptığımız telefon konuşması geldi.

O günlerde dilden dile “CHP’den bazı isimlere DSP teklif götürüyor. Sarıgül’den sonra başka kopuşlar da olabilir. Mehmet Sevigen’e İstanbul adaylığı önermişler” gibi söylentiler dolaşıyordu. Ben de arayıp sormuştum. O zaman Sevigen yazılmamak kaydıyla konuşmuştu ancak bugün, o konuşmamızda  söylediklerini yazabilirim.

 

Mehmet Sevigen

Mehmet Sevigen

 

Şunları demişti: “DSP böyle birkaç kişiyi aday göstererek bir şey yapamaz. Başarılı olması için bir proje ile gelmesi gerekir. Ben arada Masum’la (Türker) konuşuyorum, ancak 30-40 kişi bir plan dahilinde, bir organizasyonla geçerse bir şeyler olabilir, diyorum” demişti.

Aksakal’ın iddiasını Sevigen yalanladı. Ben de bunun üzerine Sevigen’i yeniden aradım. Öncelikle “Yüzleştiniz mi? Neden benimle ilgili böyle bir yalan söyledin?” diye sordunuz mu, dedim. “Tam da bunun için aradım, hem de 2 kere aradım. Belki numaram yoktur, diye mesaj da bıraktım. Ama telefonlarıma çıkmadı ya da çıkamadı” dedi.

Devamı İçin

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Nagehan Alçı: Yenibirparti.org sitesinin arkasında kim var?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.