Nagehan Alçı: Medya, Mustafa Şentop konusunda neden yanıldı?

Binali Yıldırım'ın istifa edeceği belli olduğundan beri Ankara kulislerinde en çok konuşulan konulardan biri yeni Meclis Başkanı'nın kim olacağı idi. Adaylar arasında Naci Bostancı ismi son 10 gündür medyada...

KÜLTÜR SANAT .
nagehan alçı: medya, mustafa şentop konusunda neden yanıldı?

Binali Yıldırım’ın istifa edeceği belli olduğundan beri Ankara kulislerinde en çok konuşulan konulardan biri yeni Meclis Başkanı’nın kim olacağı idi. Adaylar arasında Naci Bostancı ismi son 10 gündür medyada öyle çok öne çıktı, öyle net bir şekilde telaffuz edildi ki, adeta sonuç kesinleşmiş havası yaratıldı. MHP’nin ona destek vereceği, ülkücü camianın sıcak baktığı tek ismin Bostancı olduğu söylendi. Arada cılız da olsa Hayati Yazıcı üzerinde duranlar da oldu. Ancak ilginçtir, Mustafa Şentop her ne kadar adaylar arasında sayılsa da hiçbir değerlendirmede ismi zikredilmedi. Hiçbir zaman medyanın adayı olmadı, seçileceğine ihtimal verilmedi.

Fakat sonuçta Şentop TBMM’nin 29. Başkanı olarak koltuğa oturacak isim. Bu süreç şüphesiz medya açısından büyük bir başarısızlık öyküsüdür. Biz gazetecilerin toptan sınıfta kaldığı bir hadisedir.

Peki ama neden böyle oldu? Medya niçin yanıldı? Acaba bazı meslektaşlar yanlış mı yönlendirildiler? Öyleyse onları manipüle edenler kimlerdi?

Bugün size, güvendiğim birçok farklı kaynağımla yaptığım durum değerlendirmeleri üzerine oluşturduğum fotoğrafı aktaracağım. Öncelikle şu notu düşeyim: Eminim adaylar arasında sayılan bütün isimler en iyi şekilde Meclis Başkanı sıfatını taşıyacak isimlerdi. Ben onlardan bağımsız olarak yeni dönemde Ankara’da değişen eğilimler ve ortaya çıkan bir mekanizmayı anlatacağım.

 

Mustafa Şentop

Mustafa Şentop

 

MEDYA NEDEN SINIFTA KALDI?

Kabine Meclis dışına çıktığı ve önemli bir kısmı da teknokratlardan oluştuğu için Ankara’da birçok noktada işleyiş ve alışkanlıklarda değişim başladı. Bürokrasi içinde çekişme hızlandı. Hem ayak oyunları hem de üstü kapalı yöntemler yükselişe geçti.

Basın eskiden olduğu gibi şimdi de bu güç oyunlarının bir zemini olarak kullanılmaya çalışılıyor. Bürokrasi içi kavganın bilerek ya da bilmeyerek parçası haline gelen meslektaşlar önceden de vardı, hâlâ da var.

Gördüğüm kadarıyla bu kez de Meclis Başkanı seçimlerinden önce bürokrasinin içinde bir grup, manipülasyon yapmak için devreye girdi. Basını kullandılar. Birtakım lobiler faaliyete geçti. Bunu AK Parti’li ve MHP’li bürokratlar arası kavga gibi görürsek yanılırız. Öyle değil. Çok ciddi kaynaklardan duyduğuma göre bunlar AK Parti’ye yakın bazı bürokrat çevreleri. Bu çevreler medyayı yönlendirdiler ve haftalarca yanlış isimlerin öne çıkmasını sağladılar.

 

Şentop, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için TBMM Başkanlığı'ndan istifa eden Binali Yıldırım ve milletvekilleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Şentop, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için TBMM Başkanlığı'ndan istifa eden Binali Yıldırım ve milletvekilleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Devamı İçin

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Nagehan Alçı: Medya, Mustafa Şentop konusunda neden yanıldı?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.