Gülse Birsel: Geleceğin en popüler ürünü sizin kopyanız mı olacak?

SİNEMA tartışmasında “Yeni Cem Yılmazlar çıkartırız” cümlesine eğlendik güldük.

KÜLTÜR SANAT .
gülse birsel: geleceğin en popüler ürünü sizin kopyanız mı olacak?

Ama bu cümleyi bambaşka bir konunun, gelecek mühendisliğinin çerçevesinde tekrarlarsak: “Yeni Cem Yılmazlar, Gülse Birseller, daha da önemlisi yeni Stephen Hawkingler, yeni Aziz Sancarlar, belki yeni ‘siz’ler çok yakında!” Yetenekli gençleri alıp yetiştirmek manasında değil. Biyokimyasal ve beyinsel algoritmalarınızı kopyalayarak beyin, zihin, birikim ve eğilimlerinizi yapay zekâlarda yaşatmak manasında!

Yeterince tedirgin olduysanız konuya giriyorum!

Sapiens’in yazarı Yuval Noah Harari, Davos’taki konuşmasında açtı bu konuyu.

“Yeni jenerasyonlarda vücutların, beyin ve zihinlerin mühendisliği yapılacak. Ve ekonominin yeni ürünleri tekstil, otomobiller filan değil bunlar olacak. Bilgiyi kontrol eden insanlar geleceği ve dünyayı kontrol edecekler.”

Nasıl bir bilgi bu?

Sizin bilgileriniz efendim!

En basitinden, bugün o bilgisayarı veya akıllı telefonu kullanırken bilgi almak kadar kendinizle ilgili bilgi de veriyorsunuz. Ve o bilgi paha biçilmez. Nasıl ki YouTube’a girdiğinizde seyrettiğiniz videoların benzerleri çıkıyor veya çok alışveriş yaptığınız internet sitelerinin reklamı her sayfada beliriyor, tercihleriniz kayıt altında tutulup size özel seçenekler görünümü altında sunuluyor, ileride de biyolojik ve psikolojik bilgileriniz çok daha detaylı öğrenilip kaydedilecek.

Yani gelecekte sadece banka hesabınız veya e-postalarınıza değil, sizin bile bilmediğiniz bedensel-zihinsel tüm bilgilerinize hacker’lık yapılacak!

Mesela basit ve yıllardır kullanılan bir bilgi toplama örneği: Reklam filmlerinin test gruplarında kullanılan bir yöntem. Seyirciler oturtulup onlara reklam filminin ilk montajı seyrettirilir ve seyircilerin gözleri filmin neresinde dolaşıyor, nereye odaklanıyor, nerede bakışlar dağılıyor ölçülür. Zira seyircinin karşısında gözbebeklerinin hareketlerini algılayan bir sensör vardır. 5-6 yıl önce çektiğim bir reklam filminin deneme gösteriminden sonra “Gülse Hanım, sizin yakın planlarınızda seyircinin bakışı yoğun şekilde yüzünüze odaklanıyor, diğer oyuncular ekrana geldiğinde bu daha az oluyor, bakışlar dağılıyor, montajı değiştirip sizin yakın planlarınızı arttıracağız” dediklerinde bir yaşıma daha girdiğimi hatırlıyorum.

Bu teknik, o gün reklam filminin internette daha uzun süre ve odaklanarak seyredilmesini sağladı. Ama aynı teknik o test grubundakilerin birey birey ben ve diğer oyunculara, reklamdaki eşya ve mekânlara sevgi, nefret, dikkat duyguları ve kimin hangi detayla ilgilendiği hakkında da bilgi verdi!

Devamı İçin

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Gülse Birsel: Geleceğin en popüler ürünü sizin kopyanız mı olacak?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.