Nagehan Alçı: Bu korkunç iddiaların farkında mısınız?

CHP, Hayri İnönü’yü Şişli’den bir kez daha aday göstermedi ancak bir süredir Şişli Belediye Başkanı’nın yaptığı açıklamalar dikkatimi çekiyor .

KÜLTÜR SANAT .
nagehan alçı: bu korkunç iddiaların farkında mısınız?

CHP, Hayri İnönü’yü Şişli’den bir kez daha aday göstermedi ancak bir süredir Şişli Belediye Başkanı’nın yaptığı açıklamalar dikkatimi çekiyor. Başka bir ülkede olsa ortalığı sarsacak, basın ve siyaset gündemini değiştirecek nitelikte olan açıklamalar Türkiye’de yaprak kıpırdatmıyor.

Kıpırdatmadığı gibi CHP’li Hayri Bey’in çok vahim suçlamalarla işaret ettiği Mustafa Sarıgül halen o partiden aday olmak için destek bulabiliyor, yapılmayınca başka partiye gidebiliyor ve “kendi kontrolünde” olduğu ileri sürülen Belediye Meclis üyelerini de kendi ile transfer edebiliyor.

İnönü esasen bir süredir her fırsatta benzer iddiaları dile getiriyor. Son derece somut iddialar bunlar.

Son olarak perşembe günü BirGün Gazetesi’ne şunları söyledi: “Göreve geldiğimden bu yana, 1994’te Gülay Atığ’ın belediye başkanlığı ile başlayan ve onu izleyen 20 yılda kurumsallaşan bir belediyecilik anlayışına karşı mücadele ettim… Bu mücadele sırasında tehdit edildim, en yakın çalışma arkadaşımı cinayete kurban verdim, her türlü saldırıya uğradım ama taviz vermedim… Bu mücadelede partili birkaç yakın dostum ve Şişli halkı dışında büyük bir destek de görmedim…

Mustafa Sarıgül’ün belediye meclisi kararı ile kendi vakfının üzerine geçirdiği 500 milyon dolar değerindeki 9 gayrimenkul ile Bilgi Üniversitesi’ne 2 TL’ye sattığı Kuştepe Kampüsü’nü geri almak için başlattığım mücadele önemli bir faktördü. Göreve geldikten sonra bu gayrimenkulleri geri almak için açtığım 40 davayı kazandım…”

 

Hayri İnönü

Hayri İnönü

 

“ŞİŞLİ’DE KIRMIZI PAZARTESİ ROMANI SAHNELENİYOR”

Devam ediyor Hayri İnönü: “Belki dikkatinizden kaçmıştır, makamında çeteler tarafından vurularak öldürülen Cemil Candaş davasında savcılık iddianamesinde ne deniyor, biliyor musunuz? ‘Cemil Candaş Şişli’de 20 yıldır yerleşen rant çetesine karşı mücadele ettiği, orada yapmak istedikleri yasa dışı işlemlere izin vermediği için, daha önce MAKS sisteminde yaptıkları yasa dışı işlemleri tespit edip savcılığa suç duyurusunda bulunduğu için öldürülmüştür.’

Aklı, vicdanı, sağduyusu olan herkesin gördüğü ve bildiği bir rezalet vardı Şişli’de. Ben bu mücadeleye başladığımda Belediye Meclisi’nin direnci ile karşılaştım. CHP’nin 28 üyesi vardı Mecliste. 8’i hariç tümü eski sistemin kaldırılmasına direnç gösterdi. Bugün bir kısmı DSP’ye geçti. Önümüzdeki günlerde diğerlerinin de geçmesini bekliyorum… Aslında Şişli’de Marquez’in Kırmızı Pazartesi romanı sahneye konuyor…”

Bu en uç örnek, Türkiye’de belediyeciliğin ne kadar yozlaşmış, ne kadar istismara açık olduğunun kabulünden başka bir şey değil! Bu hem CHP, hem de yargının sınavı.

 

 


***

Cemil Candaş cinayeti tamamen aydınlandı mı?

18 Temmuz 2016’da, 15 Temmuz’un sarsıntısı ve kargaşası en yüksek düzeyde sürerken Şişli Belediyesi İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Cemil Candaş belediye binasında vurularak öldürülmüştü.

Ben bu cinayetin zamanlamasının çok manidar olduğunu düşündüm hep. Öyle bir gündü ki 18 Temmuz… 15 Temmuz’dan sonraki ilk iş günü. Ülke ayakta. Yüzlerce ölü ve hastanelerde yaşam savaşı veren yaralılar var. Emniyet tamamen korkunç darbe girişiminin artçıları ile meşgul. Her akşam binler sokaklarda. Adeta kim vurduya gitsin, herkes başka yöne bakarken kargaşaya getirelim mantığıyla seçilmiş bir tarih.

 

Cemil Candaş

Cemil Candaş

 

İşte o cinayetle ilgili 2.5 yıl süren davada geçtiğimiz günlerde karar çıktı. Bu arada bütün ara duruşmalarda Hayri İnönü hep benzer açıklamalar yaptı, aynı şeylere işaret etti. Yalnız bırakıldığını, yanında bir kaç dost ve Şişli halkı dışında kimseyi bulamadığını söyledi.

10 sanığın yargılandığı davada, 18 Ocak’ta açıklanan karara göre mahkeme, Cemil Candaş’ı “kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme” suçundan sanık Şenol Şahin hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Rıza Keten ve Mithat Yılmaz öldürmeye azmettirme suçundan 16’şar yıl, Hacı Avcı ve Engin Gölve ise 8’er yıl hapis cezası aldı.

Tetikçi ve inşaat firması ile bağlantılı bu isimler hüküm giydiler. Peki Hayri İnönü’nün bahsettikleri yalnızca bunlar mı?

 

 


***

 

Mustafa Sarıgül

Mustafa Sarıgül

 

Muammer Keskin sürecin takipçisi olacak mı?

CHP, Hayri İnönü’yü yeniden aday yapmadı. Halbuki AK Parti’nin manifestosunda açıkladığı, tasarruf ve şeffaflığa dayanan “yeni belediyecilik” anlayışına karşı “Biz de temiz belediyecilikten yanayız” diyerek ve İnönü’nün yaptığı açıklamaları öne çıkararak tekrar onu aday gösterse hem iktidar partisine, hem de rakip çıkan Sarıgül’e karşı tutarlı ve ikna edici bir argüman geliştirmiş olurdu.

Devamını Oku 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Nagehan Alçı: Bu korkunç iddiaların farkında mısınız?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.